První místo jubilejního ročníku ankety vybojovala alej v Jihomoravském kraji. Staletým lipám hrozí vykácení kvůli rozšíření silnice, přesto v hlasování získaly 585 hlasů. Arnika na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli. “V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” říká Karolina Kostićová z Arniky. 

Svárovská alej je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů a vysázena byla zřejmě v roce 1920 v rámci celonárodní výsadby Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž 50 má jít k zemi. Doufejme, že úspěch v anketě pomůže místním alej zachránit. 

V Praze se na prvním místě umístila alej v Bratislavské ulici v Hostivaři, v Jihočeském kraji Klokotská alej, v Karlovarském kraji Masarykova alej v Novém sedle, na Vysočině Valchovská alej v Počátkách, v Královehradeckém kraji Lipové stromořadí v Krčíně, v Libereckém kraji Valdštejnská alej v Zahrádkách, v Moravskoslezském kraji Zámecká alej v Orlové, v Olomouckém kraji Lipová alej na břehu říčky Hloučely, v Pardubickém kraji Lipová alej v Hrušové, v Plzeňském kraji Alej mládí u Chudenic, ve Středočeském kraji Zámecká alej v Hořovicích, v Ústeckém kraji Javorová alej u Dobkoviček a ve Zlínském kraji Vizovická zámecká alej. 

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Zdroj: alejroku.cz