Paleontologové v Argentině odkryli pozůstatky gigantického dinosaura. Z několika objevených kostí soudí, že se mohlo jednat o největšího tvora, který kdy na naší planetě žil. Řečtí výzkumníci zase na ostrově Lesbos v Egejském moři objevili neobvykle zachovalou zkamenělinu stromu starého zhruba 20 milionů let. Fosilie měla neporušené větve i kořeny a byl vysoký 19 metrů. 

Dinosaurus patřil mezi sauropody, velké býložravé dinosaury s dlouhými krky a ocasy, kteří chodili po čtyřech. Nově objevený jedinec mohl být větší než jeho příbuzný Patagotitan – příslušníci tohoto rodu žili před 100 až 95 milionů lety a dosahovali výšky až 37,2 metru, uvádí vědci v odborném časopise Cretaceous Research. Ocasní obratle, části pánve a další kosti gigantického ještěra, který před 98 miliony lety brázdil dnešní provincii Neuquén v argentinské části Patagonie, našli odborníci v geologické formaci známé jako souvrství Candelerosna, která je na fosilie bohatá.

„Je to obrovský dinosaurus, ale očekáváme, že najdeme ještě další části kostry při dalších expedicích, abychom mohli s jistotou říct, jak velký doopravdy byl,“ uvedl Alejandro Otero, paleontolog z přírodovědného muzea v argentinském La Platu. Fosilie podobných obřích sauropodů našli odborníci na všech kontinentech kromě Antarktidy. Ty největší z nich – včetně pozůstatků dinosaurů vážících více než 40 tun – však byly objeveny právě v Patagonii.

Dokud vědci neprovedou analýzu dinosauří stehenní či pažní kosti, nelze s jistotou určit, kolik pradávný ještěr vážil. Dosud nalezené fosilie však naznačují, že by částečně odkrytý jedinec „mohl být považován za jednoho z největších“. Není zatím jasné ani to, ke kterému druhu objevený dinosaurus patřil – vědci však nepředpokládají, že by se jednalo o nový druh.

Objevení zkamenělého stromu v úžasném stavu

Strom byl objeven při práci na silnici nedaleko zkamenělého lesa, přírodní památky zanesené na seznamu evropských geoparků UNESCO. Přírodní úkaz s rozlohou 15.000 hektarů vznikl před miliony let, kdy tehdejší subtropický les zalila láva při vulkanické erupci. Je to poprvé od roku 1995 – kdy na místě začaly vykopávky – co výzkumníci objevili zkamenělinu s kořeny i větvemi. „Je to jedinečný objev,“ uvedl Nikos Zuros z ostrovního Muzea přírodní historie. Na stejném místě výzkumníci dříve nalezli i listy ovocných stromů a zvířecí kosti, což jim pomohlo určit podobu tehdejšího ekosystému.

Zdroj: ČTK, CNN, agentura Reuters

Zdroj obrázku: Snímek z oblasti zkamenělého lesa na ostrově Lesbos, Profimedia.cz