Zlínská zoologická zahrada loni dosáhla dvacetiprocentní úspory vody ve srovnání s předchozím rokem. Podařilo se také instalovat další retenční nádrž, zoo tak nyní dokáže zachytit více než 200 metrů krychlových dešťové vody, sdělila v tiskové zprávě mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
Zlínská zoo ročně spotřebuje přes 40.000 metrů krychlových vody. „I při neustálém rozvoji areálu se spotřebu vody daří udržet prakticky v neměnné výši. Dvě třetiny potřebné vody zoo pokryje z vlastních zdrojů, zbývající část odebírá z veřejného vodovodního řádu,“ uvedla mluvčí.
Díky instalovaným dálkovým odečtům, které hlásí spotřebu vody každých 15 minut, dokáže zahrada rychle odhalit únik ve vodovodním řadu. Zoo také zaizolovala bazén lachtanů. „To vše ve srovnání s rokem 2019 přineslo úsporu 7000 metrů krychlových vody. Jen pro zajímavost, toto množství by třikrát naplnilo zlínský padesátimetrový plavecký bazén,“ uvedl vedoucí technického úseku Jakub Skřivánek. Zahrada chce systém dálkových odečtů dále rozšiřovat.
Zahrada má k dispozici retenční nádrže na dešťovou vodu o objemu přes 200 kubíků. „V letošním roce toto množství zvýšíme o dalších 80 metrů krychlových. V zahradnictví přibude nádrž o objemu 50 metrů krychlových, při výstavbě expozice Jaguar Trek pak cisterna s kapacitou 30 metrů krychlových,“ uvedl ředitel zahrady Roman Horský. 
Zoo zachycenou dešťovou vodu využívá k zálivce rostlin, pro chovné bazény sladkovodních ryb nebo k provozování vodních systémů. „Instalace retenčních nádrží je finančně náročná, ekonomická vyhodnocení však plně potvrzují její přínos. Pro zahradu to znamená nejen důležitý ekonomický benefit, ale také zajištění zásob vody pro již pravidelná období sucha,“ dodal Horský.

Zdroj a fotogalerie: ZDE