V běžném školním roce, kdy žáky neomezují v docházce do školy protiepidemická opatření, jich většina chodí do školy pěšky. V Minisčítání Českého statistického úřadu to uvedla polovina dotázaných školáků. Autem jezdí 17 procent žáků základních škol a nižších ročníků gymnázií. Další využívají hromadnou dopravu či meziměstské autobusy, někteří žáci do škol přijíždějí ale i na kolečkových bruslích, kole, skateboardu či koloběžce.

Městskou hromadnou dopravou jezdí zhruba 15 procent žáků a meziměstským autobusem 14,2 procenta. Brusle, kolo, koloběžku nebo skateboard na cestu volí tři procenta žáků, ze 70 procent jde o chlapce. Polovině školáků stačí na cestu deset minut a méně. Naopak více než hodinu cestou stráví každý den procento školáků, půl procentu zabere i více než dvě hodiny. Každodenní dlouhá dojížďka do školy se týká studentů středních škol a univerzit, kteří za vzděláním zpravidla dojíždějí do velkých měst. Do Prahy například dojíždí do školy přes 56.700 studujících čili do hlavního města dojíždí téměř třetina studentů. V Jihomoravském kraji do škol dojíždí 68.400 žáků, z čehož dvě pětiny tvoří studenti žijící za hranicí kraje. Nejčastější destinací je Brno, kam každý den míří skoro dvě třetiny všech lidí dojíždějících za vzděláním. V Moravskoslezském kraji je nejčastější cílovou stanicí Ostrava, naopak nejvíce studentů každý den vyjíždí z obcí na Frýdecko-Místecku. 

Otázky na dojížďku za prací či vzděláním patří také mezi zásadní dotazy při ostrém Sčítání lidu, domů a bytů, které se koná jednou za deset let. Letos se poprvé uskuteční on-line. Zjištěné poznatky slouží jako podklad pro dopravce a objednavatele veřejné dopravy, kterými jsou obce či krajské úřady.

Na jejich základě se dimenzuje rozsah a frekvence služeb. Minisčítání má dětem přiblížit statistiku zábavnou formou. Loni se konalo popáté. Uskutečnilo se od 1. do 13. prosince. Zapojilo se do něj 298 škol z celé republiky. Žáci a žačky ze čtvrtých až devátých tříd základních škol a z nižších ročníků víceletých gymnázií odpovídali na 21 otázek. Kompletní výsledky jsou na webu statistického úřadu. Většina žáků a studentů se ale není kvůli epidemii koronaviru učí na dálku, ve škole byli od loňského března jen pár týdnů. Nyní mohou do škol chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, žáci speciálních škol a mateřských škol. Návrat dalších ročníků do škol by měl přijít podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO), až budou podmínky k trvalému udržení docházky.

Zdroj: ČTK