Veverky, zajíci, ale i mládě muflona. V době pandemie přinesli lidé do záchranných stanic v tuzemsku více než tři a půl tisíce volně žijících zvířat. Tedy zhruba o tři stovky více než za stejné období loni. Například záchranná stanice Pasíčka pracuje v nouzovém režimu s polovičním počtem zaměstnanců, omezil se svoz zvířat pouze na nezbytné či hromadné svozy. Vše je dáno nedostatkem financí a omezením dotačních zdrojů. „Loni záchranné stanice fungovaly ve stejném režimu jako předešlé roky. Přijímaly zvířata bez omezení. Avšak zvířat bylo mnohem více než v předchozích letech,“ uvedla koordinátorka Národní sítě záchranných stanic (NSZS) Zdeňka Nezmeškalová. Podle ní na to zřejmě mělo vliv to, že lidé kvůli pandemii chodili více do přírody.

Takže si zvířat více všímali a zvířat i více sbírali. I těch, která do stanice vůbec přijít neměla,“ podotkla koordinátorka. Například zástupci záchranné stanice hlavního města Prahy už dříve uvedli, že v roce 2020 přijali 5186 zvířat. To je sice o 200 méně než v roce 2019, ale zároveň jde o druhé nejvyšší číslo v historii pracoviště.

„Na druhou stranu se na stanicích podepsala finanční situace,“ řekla Nezmeškalová. Podle ní byly problémy s financováním stanic ze strany některých krajů, byť například pravidelnou podporu v Ústeckém kraji nahradila individuální dotace. Koordinátorka řekla, že také ubylo sponzorů z řad obcí i firem. „Záchranné stanice dělají i ekologickou výchovu a osvětu, takže do stanic chodí ročně statisíce dětí v rámci těchto programů. I z toho mají stanice příjem. A tím, že byly školy zavřené, programy neprobíhaly, takže spousta stanic přišla o významný finanční zdroj,“ dodala Nezmeškalová.
Na dotaz ohledně ztrát Nezmeškalová uvedla, že zatím nejsou úplně vyčíslené. „Ale některé záchranné stanice, třeba ty větší ve Středočeském kraji, mohly přijít až o 600.000 korun. Takže ten finanční výpadek byl veliký,“ dodala. „Třeba lidé, kteří tam působili částečně, právě na tu ekovýchovu a vypomáhali, byli propuštěni. Stanice to musí zvládnout v menším počtu zaměstnanců, přestože zvířat je mnohem víc,“ konstatovala koordinátorka. Zároveň podotkla, že žádná ze stanic naštěstí nemusela skončit.
Pravidelná podpora od ministerstva, která tvoří část příjmů stanic, má být podle koordinátorky stejná jako loni – tedy 17 milionů korun (potvrdil to i Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva). 0.
NSZS čítá 35 stanic po celém Česku. Ročně jimi projde 10.000 živočichů. Síť koordinuje Český svaz ochránců přírody.

Pokud chcete pomoci záchranné stanici Pasíčka, můžete ZDE.

Zdroj: ekoosoveta.cz, ČTK