Čáp z chomutovského zooparku použil na část svého hnízda nevšední materiál – podprsenky, kalhotky, plavky či rukavice. Jeho sbírka oblečení upoutala i zahraniční média. Nad jeho počínáním se baví například lidé na Slovensku nebo v Lotyšsku. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí zooparku Helena Hubáčková.

Pracovníci zooparku se čapího fetišistu, jak někteří začali ptákovi přezdívat, rozhodli zkontrolovat. Když odstraňovali z hnízda věci, které by mohli být pro čápy nebezpečné, narazili nejen na dráty či vlasce, ale právě i na desítky kusů oděvů.

Fotografie s prádlem, kterou zoopark sdílel na svých facebookových stránkách, se okamžitě rozšířila. „Příspěvek sdíleli a komentovali lidé z celé republiky, objevil se i v odborných médiích, a nakonec překročili hranice České republiky,“ potvrdila ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Sbírka překvapila i odborníky, kteří zvyky čápů dobře znají. „Někteří si do hnízda takové věci nosí, i když zdaleka ne všichni. Tahle sbírka byla ale hodně pestrá a zajímavá,“ řekl ornitolog zooparku Petr Hora. Poměrně hojné zastoupení spodního prádla přisuzuje tomu, že nedaleko hnízda jsou dvě přírodní koupaliště. „Když si tam někdo zapomene třeba plavky, pro čápy je to zajímavá věc pro vystlání hnízda,“ dodal.

Lidské oblečení však dokáže být pro ptáky i nebezpečné, především pro mláďata. Proto muselo z hnízda všechno pryč. 

Čápi bílí jsou zvlášť chráněný druh, v chomutovském zooparku hnízdí už skoro 40 let. Nyní mají své hnízdo na vysokém torzu dubu u horního rybníka.

Zdroj, vč. zdroje obrázku: Zoopark Chomutov, p. o.