Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

PROČ JSOU ZÁZNAMY O OTEPLOVÁNÍ OCEÁNU TAK DŮLEŽITÉ?

PROČ JSOU ZÁZNAMY O OTEPLOVÁNÍ OCEÁNU TAK DŮLEŽITÉ?

     Autor: ekoosveta.cz   07.03.2021  

Nejnovější výzkumy ukázaly, že oceány v roce 2020 dosáhly svých nejvyšších zaznamenaných teplot, což je nový rekord, který je ale každý rok znovu překonáván. Proč jsou oceány tak důležité? Je to docela jednoduché: téměř všechno teplo, které se uvolní navíc kvůli skleníkovým plynům, nakonec skončí v oceánech. Oceány ve skutečnosti pohlcují více než 90 % přebytečného tepla. Pokud tedy chcete porozumět globálnímu oteplování, musíte měřit oteplování oceánů.

Tým 20 vědců shromáždil měření teplot ze všech světových oceánů, měření, která se v některých případech uskutečňovala od padesátých let a ještě dříve. Tato data vykreslují jednoznačný obraz oteplování planety, které je přímým důsledkem lidské emise skleníkových plynů.

Oceány jsou obrovské, pohlcují neuvěřitelné množství energie. Jednotkou energie je joul. Ale pro oceány přemýšlíme o energii ve smyslu zettajoulů. Zettajoul se rovná 1 000 000 000 000 000 000 000 joulů. Kolik to je? Za poslední rok podle našich údajů Země absorbovala asi 20 zettajoulů tepla, což odpovídá teplu vydávanému 630 miliardami běžných vysoušečů vlasů pro domácnost, foukajících celý den a noc, 360 dní v roce.

Národní úřad pro oceány a atmosféru se sídlem v USA také zařadil rok 2020 jako rok, vůbec nejteplejší pro oceány.

Ale lidé nežijí v oceánech, tak proč by nás to mělo zajímat? 

Oceány ve skutečnosti řídí počasí na Zemi. Přibližně 70 % planety je pokryto vodou oceánů; když se tato voda ohřívá, ohřívá pak atmosféru. Voda se také z oceánů odpařuje do atmosféry a odpařování se dramaticky zvyšuje se zvyšováním teplot.

To vše ovlivňuje člověka. Oteplované oceány vytvářejí silnější bouře, jako cyklón Yasa, který nedávno zasáhl jižní Pacifik. Některé oblasti jsou vlhčí a jsou zde silnější srážky a záplavy. Současně jsou další oblasti stále sušší, s intenzivnějšími vlnami veder, suchem a požáry. Viděli jsme tyto účinky projevující se při požárech v Austrálii, na západě USA a na dalších místech.

Satelitní snímek uvolněný NASA ukazuje cyklón Yasa nad Fidži 15. prosince 2020

Teplotní rekordy a počasí bude čím dál podivnější.  Ale stále je čas tuto loď otočit. Stále můžeme udělat věci, které zlepší budoucnost naši i našich dětí.  

Zdroj (vč. foto): The Guardian, ZDE

Volně přeloženo: ekoosveta.cz (Alice Kolářová)

>
Sdílet článek na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *