Tématem mezinárodního filmového festivalu Ekofilm, který se má v Brně uskutečnit ve druhé polovině října, bude Adresa: Země. Tvůrci už mohou své snímky přihlašovat, soutěžit se bude ve třech kategoriích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí festivalu Vratislav Vozník. Loni hlavní cenu získal ruský snímek s názvem „Losos nerka. Červená ryba“.

„Pro 47. ročník Ekofilmu jsme zvolili téma Adresa: Země. Chceme tak zdůraznit, že máme jen jednu planetu pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. V posledních stoletích jsou to především lidé, kdo planetu nejvíc přetváří a upravují pro své použití. Bez zdravé krajiny, bez prostoru pro živočichy i rostliny nebo bez přírodních zdrojů bude ale naše planeta jen těžko místem, kterému můžeme říkat domov,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministerstvo festival spolupořádá.

Filmaři mohou přihlašovat své snímky prostřednictvím portálu www.filmfreeway.com, a to do 31. května. Do soutěžní části festivalu, který se v Brně má uskutečnit 20. až 23. října, vybere dramaturgie 25 nejlepších filmů. Budou soutěžit ve třech kategoriích – krásy přírody, středoevropské filmy a krátké filmy. Udělovat se bude i cena prezidenta festivalu, a především hlavní cena ministra životního prostředí.

„Letos dostanou na festivalu prostor témata jako zelená architektura, městské plánování, komunitní život nebo chytré technologie. Budeme se o nich bavit na úvodní besedě a prostoupí i celým doprovodným programem festivalu,“ uvedl odborný garant festivalu Bohuslav Binka, vedoucí Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Loni hlavní cenu festivalu získal ruský snímek režisérů Dmitrije Špilenoka a Vladislava Grišina s názvem „Losos nerka. Červená ryba“. Zachycuje křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů. Festival poznamenala protikoronavirová opatření, kdy se v polovině října uskutečnil jen v omezené míře. V sálech se ani nemohly promítat soutěžní filmy. Organizátoři ale zajistili alespoň možnost zhlédnout je později on-line.

Zdroj: ČTK