Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

V PLZEŇSKÉ ZOO SE PO ZIMNÍM SPÁNKU PROBUDILI MEDVĚDI

V PLZEŇSKÉ ZOO SE PO ZIMNÍM SPÁNKU PROBUDILI MEDVĚDI

    Autor: ČTK   13. 03. 2021  

V plzeňské zoologické zahradě se tento týden probudili po zimním spánku medvědi hnědí – brtníci. Ke spánku se uložili tradičně v prosinci před Vánocemi. Hektarový výběh, který zoo pro medvědy otevřela před 22 lety, budou letos poprvé obývat jen tři zvířata – osmnáctiletí večerníčkoví medvědi Honzík a Eliška a o deset let starší Miky.

Zoo loni na konci podzimu přišla o nejstaršího medvěda v Česku, téměř čtyřicetiletého Pištu. I když ve výběhu žilo jednu dobu i sedm medvědů najednou, zoo nyní zatím o získání nových neuvažuje, řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Medvědi patří u návštěvníků k nejoblíbenějším zvířatům zahrady, kvůli koronavirové pandemii je zoo ale už několik měsíců zavřená a lidé dovnitř nemohou. Někteří se chodí alespoň dívat podél venkovního oplocení zoo například na klokany či některé ptáky, které lze zahlédnout.

Medvědi se na zimní spánek na podzim svědomitě připravují a nabírají váhu. Během zimního spánku zhubnou podle odhadů ošetřovatelů až o třetinu, což prozrazuje jejich plandavá kůže. Po probuzení je zoo rozkrmují pomalu, aby neměli zažívací potíže. První den mají k snídani třeba jen to, co si najdou ve výběhu – větvičky, jehličí, trávu. Potom postupně dostávají vločky, mrkev, jablka, sáček piškotů či pečivo. Sladké dostanou později. Z masa dostávají ryby.

Zdroj: ČTK

Sdílet článek na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *