Společnost Coca-Cola začala v ČR prodávat značku vody Natura v plně recyklovaných láhvích. Firma se zavázala, že do roku 2025 bude používat plně recyklovatelné obaly, do roku 2030 pak chce používat v láhvích a plechovkách 50 procent recyklovaného materiálu. Podle Coca-Coly už na trhu v minulosti pokusy o prodej plně recyklovaných láhví byly, ale neuchytily se. Podle konkurence je ale důležitější zavést plně cirkulární systém plastů, k čemuž má mimo jiné přispět zálohování PET láhví.

„PET láhev již dnes není jen obalem, ale i surovinou, ze které lze vyrobit novou láhev. Pokud si tento fakt všichni uvědomíme a budeme láhev po jejím použití vracet zpět do koloběhu, tak jsme na nejlepší cestě, jak se zbavit PET láhví odhozených v přírodě nebo ve směsném odpadu,“ uvedla ředitelka komunikace a udržitelnosti v Coca-Cola ČR a SR Veronika Němcová. Cena láhve je vyšší než u nerecyklované, firma ale neplánuje zvyšovat cenu produktu. Nové láhve jsou již nyní v obchodech.

Podle studie analytické firmy EEIP nelze evropských cílů v recyklaci dosáhnout bez povinných záloh u PET láhví a nápojových plechovek. Připravila proto studii, podle které navrhla funkční systém recyklace pro ČR.

U podomního sběru nebo využívání sběrných míst se k tak vysokým cílům, jaké plánuje EU, žádná z evropských zemí zatím nedostala. Studii si zadala společnost Mattoni 1873, která dlouhodobě zavedení záloh podporuje. Proti je ale ministerstvo životního prostředí nebo Svaz měst a obcí ČR.
Ten se například obává, že vyřazením PET láhví z tříděných kontejnerů dojde ke zmenšení vůle třídit odpady. To ale podle vyjádření firmy Mattoni není pravda, například podle únorového průzkumu společnosti Kantar lidé v 94 procentech deklarují, že by v třídění pokračovali.

Podle plánů EU by podle směrnice o jednorázových plastech mělo být do roku 2025 vytříděno 77 procent PET láhví, do roku 2029 pak by mělo jít o 90 procent. „Žádná země bez zálohového systému nedosahuje na závazný cíl 90 procent sběru,“ uvedla na začátku března za EEIP Dita Tesárková. Směrnice by se měla podle bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka dostat do české legislativy do letošního pololetí. Bursík také uvedl, že systém na recyklaci chtěl prosadit již před 14 lety, což se však tehdy nepovedlo.

Mluvčí firmy Mattoni Andrea Brožová sdělila, že konkurenční firmu Coca-Cola za dnešní krok chválí. „Náš cíl je ale uzavření celé cirkulární smyčky, přičemž používání recyklovaného PETu v nových láhvích je jen jeden z bodů na této smyčce. Chceme, aby se materiál nápojových obalů znovu vracel do oběhu. Pokud budou výrobci nápojů pouze navyšovat podíl recyklátu v lahvích a plechovkách, a to bez zvýšení efektivity a kvality zpětného sběru pomocí plošného zálohového systému, bude recyklovaného materiálu brzy velký nedostatek,“ uvedla Brožová. Firma podle ní usiluje o to, aby se používání recyklátu v nápojových obalech stalo běžnou praxí.

Zdroj: ČTK