Den Země byl založen v roce 1970 jako den ochrany životního prostředí, letos budeme 22. dubna slavit již 51. výročí. Letošním tématem je „Obnovit naši Zemi“, která musela v loňském roce čelit australským požárům, teplotním rekordům, nejhorší invazi kobylek v Keni a nyní i pandemii.

Počátkem šedesátých let si Američané začali uvědomovat dopady znečištění na životní prostředí. Americký senátor Gaylord Nelson, považovaný za jednoho z vůdců moderního ekologického hnutí, byl odhodlaný přesvědčit federální americkou vládu, že planeta je ohrožena, v roce 1969 rozvinul myšlenku Dne Země.

Denis Hayes, mladý aktivista, který působil jako studentský prezident na Stanfordově univerzitě, byl vybrán jako národní koordinátor Dne Země a na organizaci projektu spolupracoval s armádou studentských dobrovolníků a několika zaměstnanci Nelsonovy senátní kanceláře. Podle Nelsona „Den Země fungoval díky spontánní reakci na místní úrovni. Neměli jsme čas ani prostředky na to, abychom zorganizovali 20 milionů demonstrantů a tisíce škol a místních komunit, které se zúčastnily. To byla pozoruhodná věc na Dni Země. Zorganizovalo se to samo.“

Den Země odstartoval „environmentální dekádu třeskem“, jak to později řekl senátor Nelson. V průběhu 70. let byla v USA schválena řada důležitých právních předpisů v oblasti životního prostředí, mimo jiné zákon o čistém ovzduší, zákon o zlepšování kvality vody, zákon o ohrožených druzích, zákon o kontrole toxických látek a zákon o kontrole a rekultivaci povrchové těžby.

Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN. V roce 1990 se k USA připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. 

Od roku 1990 se Den Země slaví také v České republice.

Americký prezident Joe Biden se letos rozhodl svolat klimatický summit na Den Země. Rozhodl se pozvat 40 světových lídrů včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga. Virtuální klimatický summit se bude konat 22. a 23. dubna za účasti 40 světových lídrů. 

Zdroj: UN, EarthDay
Volně přeloženo: ekoosveta.cz (Alice Kolářová)