Vítězkou letošního ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (UP) v Olomouci, se stala Dominika Sokolová se svým projektem funkční evidence pro chovatele stád Festada. Kromě celkové výhry projekt získal i Cenu Inovačního centra Olomouckého kraje pro nejinovativnější nápad.

O výsledcích 12. ročníku Podnikavé hlavy informovali zástupci univerzity.

Naše výhra je velký krok nejen pro náš projekt, ale hlavně pro české ovčáctví. Neskutečně si vážíme výhry, je to skvělá zpětná vazba,“ komentovala Sokolová své prvenství. Její projekt pomáhá farmářům funkčně evidovat stáda.

Na druhém místě se umístil projekt webové platformy s on-line kurzy Kovář Masaryk od Adama Koláře, který se zaměřuje na řemeslné a ruční práce. Tento projekt současně zvítězil i ve speciální kategorii Podnikatel z UP.

Do třetice odbornou porotu soutěže Podnikavá hlava, která byla kvůli epidemii koronaviru opět uspořádána on-line, zaujal projekt Maminko klid od Barbory Brázdilové. „Jeho vizí je mít kolem sebe klidné a sebevědomé matky, které rozumí svým pocitům a umí se orientovat ve faktech,“ uvedla mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Do letošního 12. ročníku Podnikavé hlavy se registrovalo 47 soutěžících, z toho 19 zaslalo své podnikatelské plány. Do finále bylo vybráno deset nejlépe zpracovaných podnikatelských záměrů. Letos organizátoři zajímavé podnikatelské nápady hledali pouze v Olomouckém kraji a mezi studenty a zaměstnanci univerzity.

Soutěž Podnikavá hlava je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Dosud jí prošlo přes 360 soutěžících. Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale i důchodci. Porota už hodnotila mnoho zajímavých nápadů včetně záměru vytvořit virtuální hřbitov pro zvířata, pořizovat obrazy DNA, organizovat filmové párty pro děti či péct z jedlého papíru reklamu na chléb.