Pražský magistrát letos rozdělí na dotacích pro životní prostředí 40 milionů korun, což je stejně jako loni. Podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy.

Část žádostí, kdy žadatelé dostanou méně než 200.000 korun, už schválili pražští radní.

Žadatelé se mohli o dotace přihlásit v šesti oblastech, kterými jsou veřejná zeleň, zelené učebny, ochrana přírody, ekologická výchova, výukové a vzdělávací programy pro školy a adaptace na klimatickou změnu. Sedmou je specifická oblast, kam patří projekty, které nelze zařadit do předchozích kategorií. Patří mezi ně například výcvik zvířat pro handicapované.

Nejvíc peněz půjde na adaptaci na klimatickou změnu, kdy město dá na 39 projektů 11,81 milionu korun. Druhá nejvyšší částka je určena na ekologickou výchovu. Mezi 48 projektů bude rozděleno zhruba 7,85 milionu Kč. Naopak nejnižší částka půjde na zelené učebny, a to 1,22 milionu korun.

Z projektů do 200.000 korun bude například podpořen projekt Azylové farmy Jarikhanda na městský holubník, Česká ornitologická stanice dostane peníze na řešení problému nárazů ptáků do prosklených staveb nebo bude podpořena péče o staré ovocné sady. Salvia-ekologický institut dostane peníze na průzkum v Troji a spolek Srdcevčele na pořádání včelařských kroužků. Společnost Ekodomov pak obdrží finance na akci Miss Kompost 2021. Praha podpoří také Klub českých turistů při obnově turistického značení.

Někteří opoziční zastupitelé v rozpravě navrhli snížit navržené částky organizacím Arnika a Automat. Jedním z důvodů, který zazněl, je to, že svou činností jdou proti záměrům města. Naopak dalším projektům navrhli peníze přidat. Tento návrh zastupitelé nakonec odmítli.

Na magistrát dorazilo od 173 žadatelů 295 žádostí o dotaci, z nichž město vybíralo projekty, které podpoří. Celková požadovaná částka dosáhla více než 109,59 milionu korun.

Seznam podpořených žadatelů ZDE.

Zdroj: ČTK