Hasiči v Pardubickém kraji evidují během června již 19 požárů v přírodním prostředí. Od pátku do neděle museli likvidovat čtyři. Příčinou byla nedbalost, není ale vyloučeno ani žhářství, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. V Semíně na Pardubicku v pátek hořel mladý borovicový les o rozloze zhruba 200krát 300 metrů.

„Požár se nejvíce jeví jako úmyslné založení,“ uvedla Horáková. Hasiči jeli o víkendu také k požáru v Lohenicích, který měl tři doutnající ohniska. Způsobila jej špatně uhašená ohniště. V neděli vyjížděli k hašení skládky odpadu v Malé Čeperce na Pardubicku, kde se od hořící štěpky požár rozšířil na odpad. Stanoveny jsou dvě vyšetřovací verze, úmysl neznámého člověka nebo nedbalost při kouření.

Při zásazích komplikují hasičům práci vysoké teploty. Při likvidaci požáru musí mít na sobě zásahový oblek, přilbu a mnohdy i dýchací přístroj. Horáková upozornila na to, že při současném teplém a suchém počasí je lepší v lese, v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat. Škody od počátku června už přesáhly 360.000 korun.

Zdroj: ČTK