Titul Ropák roku za antiekologický čin udělili aktivisté vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). Zelenou perlu za výrok má ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O výsledku ankety informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země. Havlíček v reakci uvedl, že titul získal, protože prosadil zákon, který urychluje dopravní stavby. Děti Země, které za soutěží stojí, tyto stavby dlouhodobě blokují, uvedl.

Sdružení Děti Země vyhlašuje cenu Ropák roku 2020 za antiekologický čin a Zelenou perlu za antiekologický výrok roku. Nominaci na první z cen dostali například někteří ministři, nejvíce výroků, které postoupily do finále druhé z cen, pronesl senátor Tomáš Jirsa (ODS).

U nominací na kandidáta na Ropáka roku bylo nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na uskutečnění antiekologické stavby. Nominováno bylo 12 lidí, takže do finále postoupili všichni. U kandidáta na Zelenou perlu roku bylo nutné uvést jméno autora výroku, jeho text a zdroj. Nominováno bylo 33 výroků, ve finále jich je 18, z toho čtyři z úst senátora Jirsy.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje komise, která má 102 členů. Za rok 2019 dostala antiekologickou cenu Ropák ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), a to za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok obdržel předseda vlády Andrej Babiš (ANO) za výrok o motýlech a řepce.

Havlíčkovi, který je ministrem průmyslu, obchodu a také dopravy, vyčítají ekologičtí aktivisté několik rozhodnutí či aktivit. Přičítají mu například zodpovědnost za schválení studie proveditelnosti pro plavební kanál Dunaj-Odra-Labe. Stavba bude mít podle ekologů významný negativní vliv na přírodu a krajinu. Dopravní a ekonomická hlediska podle nich nemají věrohodné opodstatnění.
Důvod je jediný, a to, že jsem prosadil liniový zákon, který zásadně urychluje výstavbu dopravní infrastruktury. Děti Země, které stojí za soutěží, již mnoho let terorizují naše obyvatele a odsouvají klíčové dopravní stavby, často o roky. Tomu jsem proti jejich vůli udělal konec, jejich reakce je tedy logická,“ řekl Havlíček.

Cenu za antiekologický výrok dostal Brabec za tvrzení, že „přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna.“ Jde o citaci z rozhovoru na webu Novinky.cz.

Další kritiku si Havlíček vysloužil hájením pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a prosazováním vládního návrhu novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. Podle aktivistů se Havlíček dopustil také manipulace při rozhodování Uhelné komise o ukončení těžby a spalování hnědého uhlí nejpozději v roce 2038. Chyběla prý řada důležitých podkladů.

„S kanálem Dunaj-Odra-Labe je to jinak, tam jsme pouze vzali na vědomí studii proveditelnosti, která vznikala mnoho let. Dukovany jsou čistý zdroj a Uhelná komise rozhodla zcela transparentně, navíc vůči ekologickým organizacím poměrně vstřícné,“ dodal vicepremiér.

Na dalších místech v anketě Ropák roku se umístili ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) za přístup k ochraně lokality Soutok – Podluží a za předložení návrhu na výstavbu nových 31 vodních nádrží a exekutor Dalimil Mika za výstavbu vodní nádrže pro zasněžování sjezdovek v lyžařském areálu Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.

Druhé a třetí místo Zelené perly obsadili premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalý prezident Václav Klaus.

Zdroj: ČTK