Webová výstava Východočeského muzea v Pardubicích představuje školní budovy v minulosti a současnosti. Expozice také vysvětluje, za jakých okolností se školy stavěly, kdo v nich mohl bydlet, proč okolo nich vznikaly zahrádky a s jakými problémy se potýkaly, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

Výstava se jmenuje Učte se, dbejte, vzrůstejte, kveťte! aneb Historické budovy obecných a měšťanských škol na fotografiích. Slogan si tvůrci výstavy půjčili z nápisu na škole v Ohrazenicích.
„Na černobílých fotografiích z muzejního fotoarchivu představujeme historické školní budovy v Pardubicích a jejich okolí. V průběhu let je přestavby často změnily k nepoznání a jejich osud byl mnohdy nejistý. Pro porovnání je muzejní fotograf Luděk Vojtěchovský zachytil v podobě, jak vypadají dnes,“ řekla kurátorka Veronika Schiebelová.

Historické fotografie vznikly na přelomu 19. a 20. století a velká část z nich byla vytvořena pro účely monografie Pardubicko – Holičsko – Přeloučsko. Knihu, která vycházela v letech 1903 až 1926, napsal učitel, historik a také kurátor archeologických sbírek pardubického muzea František Karel Rosůlek, autorem většiny fotografií byl Josef Chmelík.

Dnes si jen těžko dokážeme představit poměry, které panovaly na počátku 19. století v drtivé většině školních budov. Prosazení výstavby moderních domů nebyla věc jednoduchá. Ve větší míře se to povedlo až s novými školskými zákony po roce 1870. Ale ani pak nebylo vyhráno,“ řekla kurátorka.
V druhé polovině 19. století začala masová proměna škol a jejich přestavba. V roce 1821 bylo v okrese Pardubice 51 školních budov s 62 třídami, v roce 1900 jejich počet stoupl na 85 budov s 279 třídami.

V Pardubicích se postavily například školy chlapecká a měšťanská, dnešní budova krajského úřadu, obecná a měšťanská škola, což je dnešní sportovní gymnázium. V okolí Pardubic vyrostly školy v Lázních Bohdaneč, Přelouči, Barchově, Sezemicích, Holicích, Bělečku nebo Dašicích.
Kromě budov jsme vybrali několik dobových snímků školních tříd a jejich učitelských sborů. Možná se i na nich někdo ještě pozná,“ řekla kurátorka.

Zdroj: ČTK