Do 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm přihlásili letos tvůrci 207 dokumentů, přihlášek je o polovinu více než loni. Dramaturgický tým vybere 25 z nich, které postoupí do finálové soutěže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí festivalu Vratislav Vozník. Festival se bude v Brně konat ve druhé polovině října. Loni získal hlavní cenu ruský snímek „Losos nerka. Červená ryba“.

Letos přihlášené dokumenty jsou z 34 zemí pěti světadílů. S 37 přihlášenými filmy vede Německo, tvůrci ze Spojených států přihlásili 34 filmů a zemí se třetím nejvyšším počtem je Česko se 17 snímky. Celkově nejsilnější zastoupení mají evropské filmy, nechybějí ale díla z exotických zemí, jako Austrálie, Hongkongu, Chile, Indie, Kuvajtu nebo Íránu. O ceny budou filmy soutěžit v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy.

„Letos jsme zaměřili festival na témata související s konkrétními problémy míst, kde se střetává člověk s přírodou, nebo jí člověk vrací její původní prostor. Planetu máme pouze jednu. Nicméně věříme, že mezi přihlášenými filmy se najde i řada těch, které se zabývají tradičními tématy přírody a klimatických změn, které by našim divákům neměly uniknout,“ uvedla vedoucí dramaturgického týmu Jitka Kotrlová.

Člen dramaturgického týmu Martin Čech uvedl, že se zdá, že filmaři reagují na ekologické problémy dneška velmi citlivě, což se odráží i v jejich tvorbě. „Vybrat jen 25 filmů bude nesmírně náročné, ale těžit z toho budou hlavně diváci a divačky Ekofilmu, protože na plátně uvidí opravdu to nejlepší, co přihlášení dokumentární tvorba o životním prostředí nabízí. Filmy také doprovodíme odbornými diskusemi, které pomohou přemýšlet hlavním tématem letošního ročníku, teda nad zelenou architekturou a chytrým plánováním měst v širším kontextu,“ uvedl Čech.

Festival je v plánu od 20. do 23. října. Loni získal hlavní cenu ruský snímek režisérů Dmitrije Špilenoka a Vladislava Grišina s názvem „Losos nerka. Červená ryba“. Zachycuje křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích. Vítěze pořadatelé vyhlásili v říjnu v on-line přenosu.