V hodonínské zoo se narodilo mládě opice gibona lara. Zahrada tak navázala na tradici odchovů tohoto druhu. Mládě, jehož pohlaví zatím nebylo určeno, je v pořádku, matka ho pravidelně kojí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová. Zoo je po tornádu stále uzavřená. Mládě se narodilo v neděli, jde o druhé mládě dotyčného páru.

Starší mládě, které se narodilo v lednu 2019, se stále nachází se svou rodinou ve společné ubikaci. Po narození nového potomka se postupně vyrovnává s tím, že nemá již matku pouze pro sebe a stále se snaží zaujmout pozornost jak svých rodičů, tak i chovatelů,“ uvedla zooložka Lenka Štursová.

Hodonínská zoo je dlouhodobým chovatelem gibonů. „Stávající giboní rodinka přicestovala do hodonínské zoo koncem května minulého roku z francouzské zoo v Saint Martin la Plaine ve složení samec, samice a odrostlé mládě. Jednalo se o dohodnutou výměnu za naši starší samici, která pocházela ještě z volné přírody. Ta byla ve francouzské zoo připojena k přibližně stejně starému samci rovněž pocházejícímu z volné přírody,“ uvedla Štursová.

Giboni lar, jejichž domovinou je oblast jihovýchodní Asie, jsou uzpůsobení životu v korunách stromů. Mají krátký nos, nízkou lebku a dopředu mířící oči, které umožňují vynikající prostorové vidění. Paže mají delší než pánevní končetiny, prsty ruky jsou dlouhé, palec naopak malý a vzdálený od ostatních prstů. Palec u nohy se může postavit do opozice vůči ostatním prstům. Giboni nemají ocas, ale zato mají sedací hrboly, které jim umožňují spát ve větvích stromů. Živí se převážně ovocem.

Hodonínská zoo je stále uzavřená kvůli odklízení následků tornáda, které v oblasti u Hodonína poničilo poslední červnový čtvrtek asi 1200 domů. V zoo tornádo mimo jiné silně poničilo psí útulek. Zoo lze finančně podpořit zasláním peněz na transparentní účet 1122122/0100, kdy variabilní symbol 6666 je pro pomoc zoo a 4444 pro pomoc útulku.

Zdroj: ČTK