V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 20. července vylíhla dvě mláďata pižmovky ostruhaté. Za posledních 12 měsíců tyto velké agresivní husy nerozmnožila žádná jiná zoo na světě. Otec mláďat se vylíhl v roce 2013 ve Dvoře Králové a byl prvním mládětem pižmovky ostruhaté v Česku. Jde o rozmnožení už ve druhé generaci. Celkem se včetně dvou letošních přírůstků v safari parku vylíhlo 43 mláďat těchto ptáků.              

Rodičovský pár si zbudoval hnízdo v kopřivách ve výběhu a vzorně na snůšce seděl. Inkubaci zvládli na výbornou, ale po vylíhnutí mláďat jsme skupinku přemístili do bezpečí zázemí,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. Jakmile mláďata povyrostou, vypustí je zoologové do velké průchozí voliéry, kde je budou moci spatřit návštěvníci.

Podle zástupců dvorské zoo je chov pižmovek obtížný. Jde o velmi agresivní zvířata, zejména v době rozmnožování a hnízdění, nezřídka dokonce útočí i na ošetřovatele. Křídly, na kterých jim z ramene vyrůstá mohutná a ostrá kostěná ostruha, dovedou způsobit nepříjemná zranění, uvedla zoo.
Pižmovky ostruhaté patří k největším africkým husám, samci mohou vážit až kolem sedmi kilogramů, samice jsou výrazně menší. V safari parku jsou chované od roku 2012. K vidění jsou ve společném výběhu s kudu velkými, buvolci běločelými a několika druhy ptáků v klasické části areálu.

Safari park je nejúspěšnějším evropským chovatelem pižmovek, které dnes žijí ve zhruba 15 zoo Evropy, přičemž většina z nich chová právě potomky ze Dvora Králové, uvedli zástupci dvorského safari parku. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Populární je africké safari o rozloze asi 30 hektarů, v němž lidé auty či autobusy projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.

Autor: Safari Park Dvůr Králové

Zdroj: ČTK