V Itálii minulý týden zemřela devětačtyřicetiletá šimpanzice, kterou televize SkyTG24 i další místní média označila za nejstarší v Evropě. Šimpanzí samice jménem Judy žila v zooparku nedaleko Verony. V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem ale žijí tři ještě starší šimpanzí samice.                                   

Judy zemřela ve čtvrtek ráno poté, co posnídala a lehla si do stínu stromu. Usnula a už se neprobudila, napsal zoopark Natura Viva v tiskové zprávě. Podle ní byla šimpanzice velmi oblíbená a hrála důležitou sociální roli ve své komunitě. Když bylo třeba, pomáhala ostatním samicím. Osmkrát se stala matkou a jednou babičkou a v posledních letech měla problémy se zrakem, uvedl server italské televize.
Šimpanzi se dožívají zhruba 45 let v přírodě a přibližně o deset let více v zajetí.

Existují ale záznamy i o starších jedincích. Například slavný šimpanz Cheeta, který ve 30. letech minulého století ztvárnil ve filmech o Tarzanovi přítele titulního hrdiny, zemřel na Vánoce 2011 v útulku pro zvířata na Floridě ve věku asi 80 let.

Šimpanzí samice ve Dvoře Králové Bonnie a Babeta patří k nejstarším šimpanzům v Česku a těší se dobrému zdraví, informovala mluvčí Safari Parku Zuzana Boučková. Do Česka přišly v roce 1971 z Kamerunu přibližně jako dvouleté. V tamním zoo parku žije ještě jedna starší šimpanzí samice Suzi, která se narodila v roce 1965.

Nejstarší šimpanz v někdejším Československu zemřel v roce 2016 v bratislavské zoo, byl jím samec Kongo, který se narodil ve volné přírodě odhadem v roce 1965. Zemřel na srdeční infarkt.

Autor: zoopark Natura Viva

Zdroj: ČTK