V anketě o Strom roku zatím vede lípa rostoucí na Svitavsku, hlasování po víkendu vstoupí do závěrečné tajné fáze. V tiskové zprávě to dnes za pořadatelskou Nadaci Partnerství uvedl David Kopecký. Do letošního finále 20. ročníku ankety postoupilo 12 kandidátů ze sedmi krajů, porota vybírala ze 77 návrhů. V předchozím ročníku titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince U Lidmanů v Machově na Náchodsku.

Hlasuje se od 21. června do 12. září, o půlnoci na 6. září ale pořadatelé průběžné výsledky ankety utají. Pořadí na medailových pozicích je zatím těsné, s rozdílem několika desítek hlasů vede lípa z Telecí na Svitavsku, v závěsu jsou dub z Kozlovic na Frýdecko-Místecku a smrk z brněnské Ramešovy ulice. Kopecký uvedl, že každý z dvanáctky finalistů má šanci na vítězství. Lidé mohou podpořit své favority prostřednictvím DMS nebo na www.stromroku.cz.

Vítězný Strom roku nadace vyhlásí 22. září v Brně. Získá odborné arboristické ošetření. Stejně jako předchozí vítězové také bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety o Evropský strom roku.

Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince U Lidmanů v Machově na Náchodsku. Ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Jabloň, kožená reneta zimní, už přes sedm dekád poskytuje stín návštěvníkům hostince. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Autor: stromroku.cz

Zdroj: ČTK