Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měla v Česku loni devítitisícová Choceň na Orlickoústecku. Stal se vítězem 17. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do užšího výběru soutěže pořádané firmou Eko-kom, která organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, postoupilo 66 měst a obcí, a to pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha.        

Choceň si hlavní cenu odnesla i v kategorii měst nad 5000 obyvatel. Druhé místo mezi městy obsadily Doksy na Českolipsku a třetí bylo Uherské Hradiště. V kategorii obcí mezi 500 a 5000 obyvateli byl první Majetín z Olomoucka. Mezi obcemi do 500 obyvatel loni nejlépe třídili odpady lidé v Tvrdkově na Bruntálsku.

Srovnání se účastní všech více než 6100 obcí zapojených do systému Eko-kom. Obce jsou v soutěži hodnoceny podle výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Hodnotí se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou komoditu. Posuzuje se i poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu a hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny komodity. Absolutním vítězem 16. ročníku soutěže se stal jihočeský Vimperk.

Autor: Eko-kom

Zdroj: ČTK