Chrudim rozšíří svoz bioodpadu ve městě. Letos na jaře radnice rozdala části rodinných domů 1500 biopopelnic, příští rok by je měly dostat ty zbývající. V budoucnu by se měl bioodpad třídit i u bytových domů a na sídlištích, řekl novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).         

Zhruba od jara příštího roku se bude svážet bioodpad z celého města, kde jsou rodinné domy, včetně městských částí. Bude to ve stejném režimu jako v současném pilotním projektu, tedy v létě sedm měsíců každý týden komunální i bioodpad, přes zimu od listopadu do března komunální odpad jednou týdně, bioodpad jednou za 14 dní,“ uvedl Nunvář. Hnědé popelnice získá dalších zhruba 900 domácností.

Biopopelnice se přidělují zdarma, za jejich vyvážení obyvatelé neplatí nic navíc. Byl o ně značný zájem, dosud se svezlo asi 190 tun odpadu ze zahrádek a kuchyní. Město chce také vyzkoušet svoz bioodpadu na sídlišti U Stadionu. U společných nádob hrozí, že do nich lidé budou sypat i to, co tam nepatří. Radnice proto zvažuje, že by k bytovým domům přistavila také kontejnery na plasty a papír. Problémem je, že pro ně není dost místa. Časem by se mohl zavést také svoz vytříděného papíru a plastů v pytlích od rodinných domů. Napomoci by tomu mohl motivační systém, který by za třídění nabídl slevy na poplatcích za odpad.

Náklady na pořízení popelnic, rozšíření svozu a propagaci v první etapě dosáhly asi 2,5 milionu korun, Chrudim na projekt získala dotaci. Druhá fáze rozšíření sběru bioodpadu bude stát asi 1,3 milionu korun. „Dotace sledujeme, ale jsme rozhodnuti do toho jít i bez nich,“ uvedl Nunvář.

Autor: Chrudim

Zdroj: ČTK