Zájemci mohou počínaje dneškem hlasovat v anketě o Park roku. O cenu veřejnosti stejně jako o hlasy odborné poroty se uchází 12 přihlášených parků z celé České republiky. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka pořádajícího Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. V posledním ročníku zvítězila revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích.

Letošní 17. ročník ankety podle organizátorů poprvé výrazněji vyzdvihuje téma hospodaření s dešťovou vodou. Projekty v těchto dnech v terénu hodnotí i šestičlenná odborná porota. Souboj o cenu veřejnosti potrvá měsíc. Hlasující může podpořit i více parků a přidělit soutěžnímu dílu jednu, dvě nebo tři hvězdičky. Do ankety se lidé z jedné IP adresy můžou zapojit vždy jednou za týden. „Pořadí parků, v jakém se zobrazují na webové stránce, se neustále mění, aby žádný park nebyl v průběhu hlasování zvýhodněn,“ uvedla Šimečková.

I letos se do přehlídky přihlásily jak parky po rekonstrukci nebo revitalizaci, tak ty nově založené. Projekt musel být dokončený nejpozději v roce 2013. Zhotovitelé, investoři nebo projektanti přihlásili díla od proměny lesních porostů v Máchově kraji v lesopark až po úpravu někdejší skládky stavebního materiálu vedle satelitního městečka v Praze-Slivenci.

Vyhlášení výsledků, o kterých rozhodne porota i laická veřejnost, je v plánu 21. října v Pardubicích. Uskuteční se jako součást odborné konference Parky pro život – trendy, tradice, budoucnost.
V posledním ročníku v 2019 zvítězila revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích. O titul se tehdy ucházelo 14 parků, nejvíce za dobu existence soutěže.

Autor: Svaz zakládání a údržby zeleně

Zdroj: ČTK