K lidem se zdravotním handicapem letos zamíří kvůli epidemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními méně vycvičených asistenčních, signálních a vodicích psů společnosti Helppes než v minulých letech. Pomáhat svým pánům začne po dokončení speciálního výcviku a dnešní předávací slavnosti v pražském Motole devět psů.

Průměrně Helppes předával 15 zvířat ročně. Problematické bylo loni pro obecně prospěšnou společnost, která letos slaví 20 let od svého vzniku, hledání vhodných psů. Nemožnost setkávání pak ztížila komunikaci s žadateli z řad postižených, řekla asistentka ředitelky společnosti Natálie Nováková.

„Nebylo možné nikde koupit psy. Dřív jsme mohli kupovat psy kolem jednoho roku. Hned jsme mohli dělat zdravotní a povahové testy a hned je podle výsledků případně vrátit původnímu majiteli,“ líčila Nováková. Loni podle zkušeností společnosti Helppes chovatelé odchovávali daleko méně štěňat, protože nemohli zvířata splnit podmínky chovu. Nemohly se konat zkoušky, nebyly výstavy, chovatelé se zvířaty nemohli vyjíždět do zahraničí na krytí.

„Nakonec jsme sháněli štěňata z prověřených chovů i ze zahraničí a neměli jsme taková zvířata, která bychom mohli cvičit. Nemohli jsme se setkávat s klienty, s lidmi s postižením. Dělali jsme všechno on-line, i proto je letos pejsků míň,“ uvedla.

Pro příští rok má Helppes štěňata nakoupena v jejich dvou měsících. To s sebou nese riziko, že ze zdravotních důvodů, na které může ukázat rentgen až v pěti měsících, nebudou vhodná k dalšímu výcviku.
Pro zvířata musí Helppes sehnat velmi dobré vychovatele a být s nimi neustále v kontaktu, aby psi prošli testy a mohli být zařazeni do speciálního výcviku. Na straně žadatelů se doba covidová podle Novákové projevila ve ztížení možnosti komunikace. „Se žadateli jsme se nemohli setkávat. U dětí potřebujeme vidět, jak na psa reagují, aby jim pomohl, musí mít k tomu psovi vztah. I to potřebujeme vidět. To nejde udělat na dálku on-line,“ uvedla.

O přidělení psa rozhoduje komise složená ze sociálních pracovníků, trenérů a také psychologů. „Musí se shodnout na tom, že žadatel psa potřebuje a má i vhodné podmínky, kde pes bude žít. Nedáváme stroj, dáváme živé zvíře, musíme mít jistotu, že pejsek bude nejen pomáhat, ale bude mít i život, jak má mít,“ popsala závěr přípravy psa přímo na míru.

Výcvik psa trvá osm měsíců až rok a stojí zhruba 270.000 až 300.000 korun. Obecný výcvik, který musí pes mít, zahrnuje výbornou ovladatelnost a velmi dobře zvládnutou poslušnost. Poté se pes cvičí přímo na míru konkrétnímu klientovi. Ten se s ním setkává ve druhé třetině výcviku. Helppes předává svým klientům psí pomocníky zdarma, a to jako zápůjčku na celý život. Tento postup ponechává sdružení i případnou možnost psa odebrat, kdyby o něj nebylo dobře postaráno. Vodicí psi slouží lidem se zrakovou vadou, asistenční pomáhají lidem s tělesným nebo jiným typem postižení, třeba autistům. Signální psi chrání lidi se záchvatovým onemocněním, například diabetiky, epileptiky nebo kardiaky.

Autor: Helppes

Zdroj: ČTK