V Česku loni opět přibylo skautů, i když kvůli omezením v souvislosti s epidemií covidu-19 méně než v předešlých letech. Junák-český skaut má nyní zhruba 69.000 členů, což je o přibližně 840 víc než o rok dříve. Za posledních 15 let se počet skautů zvýšil o přibližně dvě třetiny. Nejméně jich bylo v roce 2006, a to kolem 40.600. Vyplývá to z informací, které sdělila mluvčí skautů Barbora Trojak. Překážkami pro další rozvoj oddílů je podle ní často nedostatek dobrovolníků na pozice vedoucích nebo špatný stav kluboven.

Zájem o skauting je v ČR trvale velmi vysoký, podle výzkumu agentury Ipsos z roku 2019 by ho jako volnočasovou aktivitu doporučilo sedm z deseti dospělých. Rodiče oceňují, že skauting kluky a holky rozvíjí všestranně, posiluje odolnost, samostatnost a sebedůvěru a přináší možnost trávit čas aktivně a smysluplně, uvedla Trojak.

Zatímco v roce 2016 bylo skautů 40.583, v dalších letech jejich počet i v souvislosti s demografickým vývojem rostl. Do věku školáků totiž začaly dorůstat děti ze silnějších ročníků narozených po roce 2002. V roce 2014 překročil počet skautů hranici 50.000 a za další čtyři roky 60.000. Minulý rok skautské aktivity komplikovala epidemie covidu-19, takže nováčků přišlo o čtvrtinu méně, řekla Trojak. V současnosti je podle ní skautů 68.802.

V zemi je 2242 skautských oddílů, které sdružuje 477 středisek organizace. Oddíly podporuje svou prací 12.538 dobrovolnic a dobrovolníků. Jejich počet ale podle mluvčí neroste tak rychle jako množství dětských členů. Podle starosty Junáka – českého skauta Josefa Výprachtického proto letos organizace při náborech nově oslovuje i dospělé, kterým nabízí možnost pomáhat s vedením oddílu.

Nejvíce skautů a skautek je teď podle Trojak v Jihomoravském a Středočeském kraji a v Praze. „Pro velkou část oddílů v těchto krajích platí, že najít místo pro nováčky je komplikované. Skauti z obcí v okolí Prahy a například udávají, že na čekacích listinách do jejich oddílů je i 150 dětí,“ uvedla. Větší šanci na přijetí podle ní mají v nově vznikajících oddílech, kterých za minulý rok bylo asi 40. Vyhledat je mohou zájemci na mapě českého skautingu na webu. Nejméně skautek a skautů má Karlovarský kraj, následuje Ústecký a Liberecký.

Kromě nedostatku vedoucích limituje podle mluvčí růst skautingu v některých regionech také kapacita klubovny nebo její nevyhovující stav. Na jejich opravu nebo výstavbu nemá Junák peníze. Oddíly tak pořádají sbírky, pracují na stavbě svépomocí, zapojují rodiče i sympatizanty nebo hledají podporu u nadací, obcí a krajů, dodala Trojak.

Autor: ČTK

Zdroj: ČTK