Letošní ročník výstavy orchidejí v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Výstava se bude konat ve skleníku Fata Morgana od čtvrtka 23. září do neděle 10. října. Návštěvníci se mohou těšit asi na 650 orchidejí, jak informovala mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Expozice s tématem Miniatury a giganti Ekvádoru se konala už v roce 2020, kvůli vládním opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru byla výstava už po čtyřech dnech konání uzavřena.

Situace v loňském roce ale byla taková, že jsme výstavu po pouhých čtyřech dnech od zahájení museli ukončit. Letos zase nebylo možné akci uspořádat v tradičním jarním termínu. Protože jsme fanoušky orchidejí o zážitek nechtěli připravit, rozhodli jsme se přehlídku přesunout na podzim a současně zopakovat zajímavé téma loňského roku,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý.

V subtropickém skleníku Fata Morgana budou k vidění mimo jiné orchideje ze sbírek botanické zahrady. Ty doplní bromélie, anturia, monstery a další rostliny původem z Jižní Ameriky. Expozici spolu s pracovníky botanické zahrady připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením floristky Kláry Franc Vavříkové. Ta navrhla květinová aranžmá pro přehlídku orchidejí v pražské botanické zahradě potřetí.

Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti podle kurátorky tropických rostlin Romany Rybkové čítá asi 2300 druhů orchidejí a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Mezi nimi jsou i orchideje z rodu Paphiopedilum, které jsou v přírodě ohrožené, nebo orchideje, které byly objeveny nedávno.

Orchideje zahrada získává nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody. Trojská botanická zahrada se také věnuje množení zvláště ohrožených druhů orchidejí v laboratorních podmínkách, dodala kurátorka.

Podle odhadů existuje na světě okolo 27.000 druhů orchidejí. Počty nejsou konečné, každoročně jsou totiž objevovány a popisovány další. Ekvádor, k němuž se letošní výstava vztahuje, je domovem asi 4000 druhů orchidejí. Mezi nimi rostliny s květy menšími než jeden milimetr nebo naopak gigantické, které vynikají výškou rostliny, velikostí květenství nebo rozměry jednotlivých květů. V ekvádorských Andách rostou také orchideje rodu Myrosmodes, které jsou v horách nejvýše rostoucí orchideje.

V areálu zahrady bude možné si orchideje rovněž zakoupit. Prodej v prostorách zásobního skleníku má na starost společnost Pokojovky. V nabídce bude rovněž nový kalendář trojské botanické zahrady, který zahrada vydává při příležitosti výstavy. Kalendář pokrývá období 16 měsíců od září 2021 do prosince 2022 a zdobí ho fotografie orchidejí, jejichž autory jsou kurátoři botanické zahrady Prahy. Zájemci si ho mohou zakoupit za 150 korun.

Pro vstup na výstavu platí vstupné běžné pro návštěvu skleníku Fata Morgana. Za jeho návštěvu tak zaplatí dospělí návštěvníci 150 korun, děti, studenti, senioři a invalidé platí poloviční částku. Kvůli přípravám výstavy bude v úterý a ve středu 21. září a 22. září pro veřejnost uzavřený skleník Fata Morgana. Naopak v pondělí 27. září v průběhu přehlídky orchidejí bude skleník lidem přístupný, uvedla zahrada na svém webu.

Botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici sv. Kláry a před 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15.000 druhů stromů a květin. Běžně zahradu navštíví kolem 370.000 lidí za rok.

Autor: Botanická zahrada Praha

Zdroj: ČTK