Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že v rozporu s květnovým předběžným rozhodnutím soudu nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Denní pokuty, které má Polsko platit až do doby než ukončení aktivity v dole, přivítal český ministr životního prostředí Richard Brabec i ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Ekologická organizace Greenpeace naopak sankce pro Varšavu označila za nedostatečné, výhrady vyjádřil také liberecký hejtman Martin Půta. Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení. To však Soudní dvůr EU dnes odmítl a vyměřil Polsku zmíněnou denní pokutu. Varšava má Evropské komisi vyplácet 500.000 eur za každý den ode dne oznámení usnesení. Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová zároveň upřesnila, že předběžné opatření má zabránit možným vážným škodám na životním prostředí a lidském zdraví.

Polská vláda v prohlášení uvedla, že důl uzavřít nehodlá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopad na energetickou bezpečnost milionů Poláků i celé Evropské unie. Kabinet doplnil, že usiluje o smírné řešení sporu s Českem, ale že dnešní rozhodnutí soudu je s ním v rozporu. Uvalení pokut na Polsko kritizoval také generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski, který podle agentury Reuters sdělil, že počítá s pokračováním těžby v dole.

Český ministr životního prostředí Brabec řekl, že dnešní rozhodnutí soudu vnímá jako výraznou motivaci a nátlak na to, aby se v Turówu přestalo těžit. Pokuta 500.000 eur je podle něj dostatečná, přestože Česko navrhovalo desetinásobnou sankci. Krok na twitteru přivítal také šéf resortu zahraničních věcí Kulhánek. „Hlavní cíl zůstává – na české straně nesmí dojít k ohrožení přístupu k pitné vodě,“ zdůraznil Kulhánek.

K výši uložené sankce má naopak výhrady organizace Greenpeace. „Je pro nás zklamáním, že sankce za nerespektování soudu a poškozování životního prostředí jsou tak nízké. Je otázkou, jestli budou pro Polsko dostatečně motivační, aby důl skutečně uzavřelo,“ sdělila Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.

Liberecký hejtman Martin Půta pak vyjádřil naději, že vyměřená pokuta ohledně dolu Turów uspíší mezivládní jednání s Polskem. Upozornil zároveň na skutečnost, že pokuta uložená Polsku zůstane v evropské pokladně a není určená ke zlepšení stavu v českém příhraničí. „Nezaplatí se z ní ani jeden náhradní zdroj pitné vody, protihluková bariéra, ani z ní nezaplatíme monitoring prašnosti nebo hluku,“ podotkl Půta. Důl se nachází v regionu, který sousední s Libereckým krajem.

Autor: ČTK

Zdroj: ČTK