Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) připravila na pátek Noc vědců. Letošním tématem je čas. Vědecký festival nabídne veřejnosti přednášky, workshopy či experimenty. Univerzita zve návštěvníky do svých prostor Laboratorního centra Fakulty technologické a Centra polymerních systémů, letos poprvé se program rozšíří také na zlínský zámek, sdělila v tiskové zprávě mluvčí školy Petra Svěráková.

Na letošní ročník se kvůli loňským opatřením těším už dva roky. Možná o to více, že se letos podíváme na novou lokaci na zlínském zámku. Z programových položek bych za sebe zmínil workshopy, díky kterým si návštěvníci vyzkoušejí vědu na vlastní kůži, mimo jiné mohou ochutnat hmyz nebo (zjistí) jak se proměňují polymery v čase. Mimo to však chystáme oblíbené experimenty, hry a soutěže,“ uvedl koordinátor Noci vědců ve Zlíně Michal Rouchal.

V Laboratorním centru Fakulty technologické si mohou návštěvníci vyzkoušet pokusy, virtuální realitu, zahrát si hry, podívat se na snímky z dílny audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací nebo si procvičit angličtinu s Fakultou humanitních studií. Nebude chybět přednáškový maraton Science Café, ve kterém vědci z UTB přiblíží svět mikrobů, chemie či piva. Zlínský zámek nabídne hry od Fakulty managementu a ekonomiky, zlínské Eurocentrum bude mít připravené kvízy a soutěže. Centrum polymerních systémů chystá komentované prohlídky budovy.

Pro návštěvníky budou připraveny například ukázky rozpadu biodegradabilních polymerů, simulace oděru běhounu pneumatiky provozované v těžkém terénu na pryžovém zkušebním tělese nebo výroba nanovláken pro roušky a jejich testování,“ uvedla mluvčí. Pro návštěvníky se otevře také Hvězdárna Zlín, budou v ní přednášky o čase v astronomii.

„Z toho, že se akce nakonec uskuteční, máme velkou radost. Stále ale máme na paměti koronavirovou situaci, a proto v souladu s platnými nařízeními bude muset každý návštěvník předložit doklad o bezinfekčnosti. Ať už se bude jednat o certifikát o ukončeném očkování, podstoupený test v certifikovaném zařízení, prodělání nemoci, nebo případně podstoupení samotestu přímo na místě. Ve vnitřních prostorách bude nutný respirátor či rouška a prosíme o rozestupy,“ uvedl Rouchal.

Mimo Zlín bude mít program připravený také Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti. Návštěvníky tam čekají chemické pokusy, virtuální realita, planetárium, letecký trenažer, ukázka policie a hasičů a hry a soutěže. Noc vědců se v pátek uskuteční na řadě míst v republice. Organizátory jsou univerzity, hvězdárny, planetária, science centra či výzkumné ústavy.

Autor: UTB Zlín

Zdroj: ČTK