Tisíce lidí vyrazí v úterý 28. září do Beskyd, aby tam během akce Poděkuj horám sbíraly odpadky. Nosit je budou na 13 sběrných míst v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín. Rovněž si tam mohou vyzvednout pytle, rukavice a mapky, které dobrovolníkům poradí, kam se vydat. Za organizátory sdělila předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.

Smyslem akce podle ní není Beskydy pouze uklidit, ale hlavně nejen dětem ukázat, že příroda má pro člověka obrovský význam a je potřeba ji chránit. „Letos akci masivně podporují také beskydské obce a města. Jejich starostové společně podepsali výzvu, ve které vyzývají návštěvníky přírody, aby se chovali ohleduplně,“ uvedla Piechowicz. Výzvu starostové přednesou během odpoledního programu v areálu pily na Ostravici na Frýdecko-Místecku.

Starostové nás podporovali vždy, ale tentokrát cítíme, že máme společnou potřebu sdělit něco více. Kromě toho, že nás všechny spojuje láska k přírodě, je v tom i kus patriotismu a odpovědnosti vůči místu, kde žijeme a které máme rádi. Výzva bude takovou veřejnou prosbou směrem ke všem, kdo do Beskyd chodí, aby byli ohleduplní,“ uvedla Piechowicz.

Obce do akce zapojily i své školy a zájmové spolky. Organizátoři si od toho slibují, že úklid letos přiláká do lesů víc účastníků než v minulých ročnících. Například v roce 2018 sbíralo odpadky přes 3000 lidí.
Lidé budou uklízet hory od 08:00 do 12:00. Přehled sběrných míst najdou zájemci na internetových stránkách www.cistebeskydy.cz.

Pro rodiny s dětmi bude na stanovištích na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm, u Roubenky Ondřejníček ve Frýdlantu nad Ostravicí a u dolní stanice lanovky na Javorový v Třinci připraven zábavně-vzdělávací program. V areálu ostravické pily pak ve 12:00 začne program plný her a hudby, v němž mimo jiné vystoupí dětská písničkářka Míša Růžičková a kapela Buty.

Autor: Čisté Beskydy

Zdroj: ČTK