V Hranicích na Přerovsku se otevřelo Re-use centrum, kam mohu lidé ukládat nepotřebné, ale zachovalé věci. Jde například o kuchyňské potřeby, nábytek, sportovní potřeby či hračky a knihy, které mohou ještě někomu posloužit. Centrum najdou zájemci ve sběrném dvoře městské společnosti Ekoltes Hranice ve Zborovské ulici. Informoval o tom mluvčí radnice Petr Bakovský. Město si od otevření centra slibuje i snížení množství odpadu, které by jinak skončilo na skládce.

Zájemci mohou přinést do centra například malý nečalouněný nábytek, nádobí a jiné kuchyňské potřeby, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy, CD a gramodesky, ale i dekorace, hudební nástroje, hodiny a budíky, kočárky, autosedačky či další potřeby pro domácnost kromě elektrospotřebičů. Na oplátku si zase mohou za symbolický poplatek odnést, co potřebují,“ uvedl mluvčí radnice.

Nabídka zboží Re-use centra je dostupná přes aplikaci Econit https://reuse-center.econit.cz/obec/hranice, kde si potenciální noví majitelé mohou věci prohlédnout i rezervovat k odběru. Věci z centra mohou využít nejen lidé ze sociálně slabých poměrů, ale i ti s ekologickým myšlením či vztahem ke starým předmětům, dodal mluvčí.

Re-use centrum najdou zájemci v prostorách moderního sběrného dvora, které otevřela firma Ekoltes Hranice v druhé polovině roku. Ekocentrum je na místě původního sběrného dvora, stavba stála přes 30 milionů korun, řekl ředitel firmy Ekoltes Jakub Horák. Dosavadní areál fungoval více než deset let, nevyhovoval kapacitou ani vybavením. Občané zde mohou separovat odpady většiny kategorií.

Autor: Hranice na Přerovsku

Zdroj: ČTK