Průkopník ekologické a krajinářské fotografie Petr Sikula vystavuje v ostravské galerii Fiducia. Výstava nazvaná Krajina, Ostrava představuje celoživotní průřez tvorbou autora, který letos oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 14. prosince.

Sikula se již koncem 60. let etabloval jako člen legendární brněnské skupiny Epos. V roce 1969 ale přesídlil do Ostravy, kde se stal průkopníkem ekologické fotografie, fotografem ostravského Stavoprojektu a také dokumentátorem rozvoje Ostravska. Od roku 1978 je registrován jako fotograf na volné noze, v průběhu 80. let pořizoval řadu dokumentů ze svých exotických cest. Od 90. let se pak soustředí na fotopublikace a kalendáře o severní Moravě.

Výstava je jubilejním průřezem jeho celoživotním dílem. Sikula se původně vyučil soustružníkem v Uherském Brodě, ale díky mentorství Antonína Hinšta i vlastní cílevědomosti se postupně stal jedním z nejvýznamnějších fotografů Ostravska 70. až 80. let,“ uvedla za organizátory Ilona Rozehnalová.
Dodala, že v Ostravě se vypracoval v elitního fotografa krajiny a architektury.

Mezinárodní uznání mu přinesla první cena na veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem v roce 1974. „V tematice ostravských krajin objevil Sikula aktuální a originální námět. Sikulovy fotografie ostravské krajiny jsou apokalypticky atraktivní, jejich elegičnost je zdůrazněna širokoúhlým objektivem či dokonce ženským elementem uprostřed kaliště,“ doplnil Pavel Vančát, který se podílel na přípravě expozice.

Autor: ČTK

Zdroj: ČTK