Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku zprovoznila centrum pro opětovné využití věcí (re-use), které by mělo vést k nižší produkci odpadu. Otevření centra je součástí rozsáhlejší změny odpadového hospodářství, při níž město zavádí i chytré technologie. Cílem je efektivnější nakládání s odpady a snížení nákladů, uvedla dnes radnice v tiskové zprávě.    

Takzvaný systém re-use umožňuje uplatnění předmětů, nábytku i zařízení, které by jinak skončily v kontejneru nebo na sběrném dvoře. Ve středních Čechách se podobné centrum nedávno otevřelo v Mělníku.

Bělá také modernizuje sběrný dvůr a zavádí pytlový sběr dům od domu. Lidé tak nemusejí chodit s tříděným odpadem do sběrného místa. Novinkou je i evidenční systém odpadu, díky němuž může město přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.
Lidé nově dostali takzvané kartičky s přiřazeným QR kódem. Když přinesou do sběrného dvora odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený odpadu.

Z terminálu lze vyčíst, kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Jaké byly náklady na změnu nakládání s odpady, radnice neuvedla. Pětitisícové město chce odpadové hospodářství dál rozvíjet, zvažuje například výstavbu vlastní kompostárny. „Cílem je samozřejmě efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás ale zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ uvedl starosta Jaroslav Verner (ANO).

Autor: Bělá pod Bezdězem

Zdroj: ČTK