V areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava vznikne Centrum energetických a environmentálních technologií za zhruba 280 milionů korun. Objekt by mohl být dokončen v roce 2024. V příštím roce to bude druhá největší investiční akce školy po stavbě Ekonomické fakulty, která se v areálu kampusu začala budovat před několika dny.

Centrum vznikne uprostřed porubského kampusu a naváže na budovy těžkých a lehkých laboratoří, které jsou v tomto místě. Kampus máme rozdělený na funkční celky, někde je zázemí pro výuku, jinde laboratoře nebo sportoviště, ubytování a podobně. Toto centrum bude v podstatě zaměřené na transfer technologií, které se týkají udržitelné energetiky. Má to souvislost s transformací regionu,“ uvedla Halíková. Dodala, že v případě tohoto centra není až tak podstatný samotný objekt, ale především technologie, které v něm budou. „Budova bude prakticky jen obal na ty technologie, vedle ještě bude vodíková nabíječka. V objektu bude kombinace různých technologií pro zkoumání různých alternativních paliv,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. Centrum se ale bude rovněž zaměřovat i na problematiku akumulace a distribuce energií.

V rámci centra by se měla řešit fotovoltaika, větrná elektrárna, tepelná čerpadla, vodíkové zdroje a tak dále. Financování výstavby centra bude kombinací vlastních zdrojů, krajských peněz a dotací z evropských fondů. Celé by to mělo stát přes 280 milionů korun, ale velkou část těch nákladů tvoří právě technologie,“ uvedla mluvčí. Dodala, že samotný objekt až tak nákladný nebude, původně se dokonce zvažovalo, že by pro centrum bylo využito kontejnerové řešení. „Nakonec se ale rozhodlo, že se vybuduje čtyřpodlažní nepodsklepená budova a vedle ní ještě budova pro vodíkovou stanici, protože vodík je pro nás velké téma. Je to věc, které se do budoucna chceme hodně věnovat,“ upřesnila Halíková.
Centrum by v případě příznivých podmínek mohlo být dokončeno v roce 2024. „Jedna věc je samotná stavba objektu, ale náročnější bude ho vybavit právě těmi technologiemi. Často jde o zařízení, která jsou unikátní nebo vytvořená na míru,“ podotkla mluvčí.

Autor: VŠB

Zdroj: ČTK