Ptačí hodinky, při níž dobrovolníci pomáhají odborníkům se sčítáním zimujících ptáků, se do dnešních 19:00 zúčastnilo 23.400 lidí. Loni jich za stejnou dobu bylo asi o 6000 méně. Nejčastěji pozorovaným ptákem byla zatím sýkora koňadra, následují vrabec polní a vrabec domácí. Celkové průběžné pořadí akce pořádané Českou společnosti ornitologickou (ČSO) je uvedené na webu. Lidé mohou výsledky svého pozorování odevzdávat do 14. ledna.

Loni se nakonec akce zúčastnilo 27.123 lidí, kteří během 19.214 sčítacích hodin pozorovali 538.607 ptáků. „Každým rokem počet účastníků roste, což je velmi potěšitelné. Dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území. Všem účastníkům patří velký dík,“ uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Letos se koná čtvrtý ročník. Sčítání začalo v pátek. Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. Většina sčítání pochází z okolí krmítek. Ornitologové ale sbírají i data o tom, že v danou hodinu žádný pták na krmítko nepřilétl. „I tyto údaje jsou pro nás důležité a prosíme sčitatele o jejich zaznamenání. „Prázdná“ pozorování tvoří prozatím 1,6 procenta sčítání,“ sdělila koordinátorka Ptačí hodinky Alena Jechumtál Skálová. Lidé mohou zaslat i fotografie ze sčítání. Sešlo se jich několik stovek. Zájemci je najdou na flickru ČSO. Pátý ročník Ptačí hodinky se uskuteční od 6. do 8. ledna příštího roku.

Autor: ČSO
Zdroj: ČTK