Na Šumavě žije podle odhadů zoologů 20 až 30 vlků. Znamená to výrazný nárůst v porovnání s rokem 2020, kdy vědci v regionu identifikovali 13 jedinců této šelmy. Monitoringu vlka v této oblasti se věnují odborníci z České zemědělské univerzity v Praze a z národních parků Šumava a Bavorský les.   

Vlk se na Šumavu trvale vrátil v roce 2015. Od té doby se pravidelně pohybuje na české straně i v sousedním Bavorském lese. „Rozvoj vlčí populace v oblasti Šumavy je rychlý, avšak ne úplně překvapivý. Už v roce 2017 nám bylo jasné, že mláďata prvního šumavského páru budou hledat nová teritoria a určitě budou obsazovat volné prostory nejen na Šumavě a v Bavorském lese,“ uvedl zoolog NP Šumava Jan Mokrý.

Vědci na Šumavě od roku 2020 sledují pomocí telemetrických obojků tři samice vlka. V posledních letech se v regionu vytvořily čtyři vlčí smečky. Pohybují se v okolí Srní, Borových Lad, Železné Rudy a Zvonkové. „Nelze vyloučit ani existenci páté smečky, která se zřejmě vyskytuje v okolí Pancíře,“ uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

V poslední době se vlci na Šumavě objevují nejčastěji v blízkosti lipenské přehrady u Nové Pece nebo Horní Plané. Svědčí o tom i výpovědi lidí. „Častější pozorování vlků může být způsobené tím, že se smečka etabluje v novém prostředí. Zjednodušeně řečeno: nejprve novou smečku vidíte, ale po nějaké době zvířata jakoby zmizí. To souvisí s tím, že si vlci zjistí fungování lidí v krajině a přizpůsobí se. Mimo vlčích smeček putují přírodou také jednotliví vlci, kteří neznají krajinu, a tak je možné je zahlédnout. Občas mohou působit až dezorientovaně,“ uvedl Mokrý.

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Populace těchto šelem ve střední Evropě narůstá a jednotlivá zvířata obsazují nová teritoria, kde nacházejí dostatek vhodných podmínek pro život. Vlk je relativně velká šelma a vlčí rodina potřebuje pro svůj život rozlehlé území, takže není předpoklad, že by se v Česku stal vyloženě početným zvířetem.

Autor: NP Šumava
Zdroj: ČTK