Přibližně polovinu stromů v lipové aleji v ulici K Vápence v Pardubicích bude asi možné zachránit. Město chce jinak stromy vykácet kvůli stavbě autobusového terminálu. Část vzrostlých stromů ale půjde podle odborné firmy přesadit jinam. „Jedna strana blíž k nádraží by prakticky celá až na dva tři stromy měla být přesaditelná. V současné době řešíme umístění stromů, jestli by se měly dát všechny na jedno místo, nebo rozmístit po městě. Na takové množství stromů není běžně prostor,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Město si pozvalo specializovanou firmu, která má na přesazení stromů vybavení. Lípy, které jsou od Milheimovy ulice po zatáčku u společnosti Enteria, jsou k přesazení vhodné. Arboristé by je museli nejdřív trochu ořezat, což se dělá několik měsíců napřed, aby stromy byly na přesazení připravené.

„U ostatních stromů je pro transfer komplikace, jak jsou uložené v zemi, část jich ani není už moc prosperujících. Půlka stromů se bude muset asi pokácet. Jsou na to názory různé,“ řekl Nadrchal. V aleji je třicítka stromů, převážně jde o lípy. O záchranu aleje se zasazovaly dva místní ekologické spolky, jako jednu z variant řešení navrhovaly stromy přesadit. Ulice má být příjezdovou k novému terminálu Jih, kde bude možné zaparkovat auto v novém parkovacím domě, budou tam zastávky MHD.

Přes železniční koleje odtud povede lávka na vlakové nádraží, kterou postaví Správa železnic.
Terminál Jih je v přípravě, velcí optimisté tvrdí, že by se mohlo začít letos, já tvrdím, že by mohl být v letošním roce vybraný dodavatel stavby. Terminál, tedy zkapacitnění ulice, zástavky a další úpravy dělá město, parkovací dům, který bude na místě starých průmyslových hal, postaví dopravní podnik,“ řekl Nadrchal. Na projekt budou evropské dotace, dodal.

Autor: město Pardubice
Zdroj: ČTK