Vysoké Mýto na Orlickoústecku připravuje obnovu Havlíčkových sadů. Jde o poslední park, který ještě na rozdíl od ostatních nepodstoupil zásadnější úpravy. Práce vybraná firma provede od března do září. V parku přibude svítící kašna. Novinářům to řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).

Kašna bude dost drahá, znamená polovinu rozpočtu. Ale myslíme si, že do parku patří. Fontána prostor zklidní, bude podkreslená světly,“ řekl Krejza. Opravy parku budou stát 18,1 milionu korun.
Sady jsou naproti Šemberovu divadlu. Lidé jimi často jenom prochází například na autobusové nádraží. Fontána by částečně mohla obyvatele inspirovat k tomu, aby park nevnímali jen jako průchozí místo.

Zahradnické-architektonická studie se inspirovala podobou parku v roce 1900, kdy vznikl jako promenádní, lidé se v něm procházeli a trávili čas. Zvýší se i počet míst k posezení.
Kašna bude kruhová o průměru tři metry, zhotovená bude z plechu a horní vrstvu pokryjí tři milimetry bronzu. Stát bude v místě, kde je teď betonová socha Osamělý měsíc, kterou radnice přestěhuje před denní stacionář Berenika.

Podobně jako v Masarykových a Jungmannových sadech město nechává upravit chodníky, budou vydlážděné žulovými kostkami, některé cesty zůstanou mlatové. Pět starých stromů bude nutné pokácet, osm nových přibude.

Autor: Vysoké Mýto
Zdroj: ČTK