V Zooparku Chomutov se poprvé podařilo odchovat mláďata rosomáka sibiřského. Narodila se v polovině ledna a zatím není zřejmé, jakého jsou pohlaví, podle zoologa by mohlo jít o dva samce. Odchov rosomáků je i v evropských zoologických zahradách poměrně vzácný. Minulý rok se narodili jen asi ve čtyřech z nich. V tiskové zprávě to uvedl zoolog Miroslav Brtnický.

Mláďata se nedávno zoologům podařilo odchytit kvůli zdravotní prohlídce a preventivnímu odčervení. Potomci rodičů Skadi a Borise prospívají a nemají žádné viditelné zdravotní problémy. Každý z nich váží zhruba 3,5 kilogramu, což je podle zoologů na desetitýdenní rosomáky velmi pěkná váha. Odchyt nebyl podle ředitelky zooparku Věry Fryčové v plánu. „Ošetřovatelé využili momentální situace, kdy byla mláďata v manipulačním prostoru, oddělili na chvíli samici a všechno zvládli za deset minut,“ řekla Fryčová.

V posledních dnech se mláďata začala objevovat ve výběhu častěji, ale spatřit je byla i přesto otázka náhody. Po prohlídce si Skadi své potomky opatrovnicky schovala zpátky do nory a je možné, že je pár dní bude střežit přísněji. „Možná budou chvíli zalezlí. Ale až se zase objeví ve výběhu, budou to pořádní čerti,“ uvedla ředitelka. Návštěvníci mohou pohyb v ubikaci rosomáků sledovat i na webkameře, kterou tam nechal zoopark před pár týdny nainstalovat.

Rosomák je po vydře mořské druhou největší kunovitou šelmou, může dosáhnout až délky jednoho metru. Obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, žije v severní Kanadě, na Aljašce či v západním Rusku a na Sibiři. Živí se převážně mršinami a vejci. Je samotář, v lidské péči se může dožít až 19 let.

Autor: Zoopark Chomutov
Zdroj: ČTK