Zákon o obalech, který má především chránit životní prostředí, během 3323 kontrol České obchodní inspekce (ČOI) v loňském roce porušilo 110 obchodníků. Nejčastěji porušovali zákon tím, kdy zákazníkovi poskytli plastovou tašku na zakoupené zboží zdarma. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě. Inspektoři za nedodržení zákona o obalech uložili 71 pokut celkem za 394.000 Kč.

Inspekce prováděla kontroly od konce června do 31. prosince minulého roku, převážně v obchodních řetězcích a centrech, ale i v menších provozovnách, stáncích na tržištích a v tržnicích. Plastovou tašku na nákup zdarma poskytlo při kontrolách 96 obchodníků, podle zákona ji ale smějí nabídnout spotřebiteli minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení. Další prodejci například porušili povinnost vykupovat vratné obaly, tedy zejména vratné lahve od nápojů, bez omezení množství a bez vázání jejich výkupu na nákup zboží.

V roce 2019, tedy ještě v období bez omezení maloobchodu kvůli epidemii covidu-19, provedla obchodní inspekce 4267 kontrol zaměřených na dodržování zákona o obalech. Pochybení zjistila ve 116 případech.

Cílem zákona o obalech je chránit životní prostředí předcházením vzniku odpadů z obalů, a to zejména snižováním hmotnosti, objemu a škodlivosti obalů a chemických látek v těchto obalech.

Autor: ČOI
Zdroj: ČTK