Splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy asi bude možné dokládat čestným prohlášením nejen do konce června, ale až do konce letošního roku. Ve druhé polovině roku nebude nutný pouze doklad podle předpisu EU. Prodloužení umožní pokračování podpory výroby elektřiny a tepla z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes senátní hospodářský výbor doporučil schválit beze změn. Senát o předloze rozhodne ve středu.

Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) za předkladatele novely senátorům řekl, že půlroční prodloužení Evropská komise umožnila. Plnění kritérií budou podle předlohy dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. S předlohou přišla šestice poslanců vládních i opozičních frakcí. Vláda Petra Fialy (ODS) jejich návrh podpořila.

Novela podle Hospodářské komory vytváří podmínky pro pokračování podpory výroby energie z biomasy kvůli zpoždění s uznáváním podle předpisů EU. „Novela reaguje na situaci, kdy Evropská komise dosud nebyla schopna vydat delegované akty k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu, přestože měly být vydány již v lednu loňského roku,“ uvedla komora.

Podobně poslanci potřebnost novely zdůvodnili tím, že současná výjimka s platností do poloviny letošního roku je naprosto nedostatečná. „V současnosti není stanoven národní systém a neexistuje ucelená nabídka ze strany poskytovatelů certifikačních systémů v důsledku chybějících prováděcích aktů Evropské komise upravujících podrobnosti prokazování plnění kritérií udržitelnosti,“ uvedli. Bez nutného dostatečného přechodného období podle nich hrozí kolaps dodávek biomasy, která by splňovala kritéria udržitelnosti.

Autor: Sněmovní hospodářský výbor
Zdroj: ČTK