Střední zemědělská škola v Čáslavi na Kutnohorsku bude při výuce používat autonomního polního robota. Pořízení stroje dnes schválili krajští radní, předpokládané náklady jsou 4,7 milionu korun, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

Robota lze využívat při setí řepky, kukuřice, cukrovky, slunečnice, obilovin nebo k sázení jahod. Škola chce zakoupit i příslušenství, jako jsou například prutové brány, radličková plečka, rotavátor nebo secí stroj. Příslušenství umožní plečkování, vláčení prutovými branami, zpracování půdy nebo monitoring porostů a půdy díky použití automatických senzorů.

„Stejně jako v jiných oborech i v zemědělství se neustále objevují nové technologie. A protože chceme pro naše žáky kvalitní výuku, která je připraví na aktuální trendy, musíme investovat do nových metod,“ uvedl krajský radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN). Střední zemědělská škola Čáslav připravuje inovativní výukové centrum, jehož součástí bude i polní robotika. Středisko umožní studentům získávat dovedností například v plánování, sběru dat, jejich vyhodnocování, ale i zkušenosti s údržbou a řešením případných problémů.

Autor: Střední zemědělská škola v Čáslavi na Kutnohorsku
Zdroj: ČTK