Do obnovy remízů i péči o les, louky a rašeliniště se mohou zapojit dobrovolníci během Týdnů pro krajinu. Cyklus začal v červnu, do září se uskuteční ještě šest turnusů, při nichž budou lidé pomáhat třeba na Šumavě, v Bílých Karpatech nebo na Hané. Na některých akcích jsou ještě volná místa, řekla Kateřina Stonová z Hnutí Duha, které Týdny pro krajinu pořádá. Součástí pobytů budou výlety, táboráky a besedy.

„Nyní je ještě kolem 20 volných míst,“ uvedla Stonová. Podotkla, že se zatím přihlásilo kolem 80 lidí. V současnosti se lze připojit na akce, které se uskuteční na šumavské Kvildě, na Bruntálsku a v Července na Olomoucku. Do zaplněných turnusů se lidé mohou zkusit přihlásit jako náhradníci. Na Kvildě dobrovolníci od 30. července pomohou s péčí o rašeliniště. Budou například zahrazovat odtokové kanály, které rašeliniště odvodňují, nebo stavět hrázky. Čeká je i výlet šumavskou přírodou.

Týden v lese pak, od 6. srpna, stráví účastníci akce nedaleko Bruntálu v Nízkém Jeseníku. Budou stavět a opravovat oplocenky pro ochranu semenáčků. Podívají se i na běžně nepřístupné území při březích vodní nádrže Kružberk a na programu je i komentovaná procházka lesem.

Další srpnový pobyt v jihomoravském Radějově, nyní plně obsazený, cílí také na péči o les. Dobrovolníci tam budou také odstraňovat náletové dřeviny z květnatých luk v Bílých Karpatech nebo značit stromy vhodné pro hnízdění ptáků. Značky podle pořadatelů poslouží k tomu, aby tyto stromy lesníci nepokáceli. Do opravy historického špýcharu a tvorby nových remízků se v září lidé pustí u Manětína na Plzeňsku. Remízy a další prvky v krajině, které poskytují útočiště zvířatům, pak budou v půli září lidé vytvářet i u Doubravského dvora v Července na Olomoucku. Podle pořadatelů si tam lidé vyzkouší třeba i ruční dojení krav.

Turnus na Hané také letošní cyklus Týdnů pro krajinu uzavře. Letos se koná 25. ročník Týdnů pro krajinu. Podle organizátorů se dosud dobrovolnických akcí zúčastnilo přes 2300 lidí. Mimo jiné vysadili více než 214.000 stromů, vybudovali přes šest stovek hrází v rašeliništích a pokosili desítky hektarů luk.

Autor: Hnutí duha
Zdroj: ČTK