Film režiséra Jana Hoška Planeta Praha, který navazuje na dokument Planeta Česko, doprovází stejnojmenná kniha. Snímek vznikající dva roky do kin vstoupí 4. srpna. Záběry nečekaných zvířecích sousedů obyvatel metropole zaznamenalo deset kameramanů díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Autoři dnes snímek představili novinářům.

„Knížku chápeme jako rozšíření filmu, doplňuje to, co se nedalo natočit. Publikace má 67 kapitol, z nichž se každá věnuje jinému fenoménu. Víceméně představuje město tak, že popisuje příležitosti, které dává přírodě, ať už živočichům – tak rostlinnému světu,“ řekla Jana Kostelecká z nakladatelství Jakost.

Kniha vznikala souběžně s natáčením filmu, za kterým stojí režisér Hošek se štábem odborných spolupracovníků a filmových kolegů. Odborníci se stali autory knižních textů, kameramani fotografy.
Film s rozpočtem 20 milionů korun mimo jiné odpovídá na otázky, jak se dostali mufloni z Kunratického lesa do areálu Thomayerovy nemocnice, proč sídlí volavky v zoologické zahradě, z jakého důvodu slípka zelenonohá nemá ráda nutrie, o co mezi sebou bojuje mravenec stepní a mravenec otrokářský nebo proč vlaštovky čekají na první metro.

Všechny záběry byly složité a časově náročné. Točit zvířata v jejich prostředí při přirozeném chování je složité, řadu témat se nám proto nepodařilo realizovat,“ uvedl Hošek. Komentář k filmu namluvil Jiří Macháček.

Planeta Praha nabídne skrze zvířecí hrdiny nový pohled na pražská místa, kde by člověk divočinu nečekal. Slípka zelenonohá se uhnízdila v odkalovací nádrži bubenečské čistírny odpadních vod, sokol stěhovavý hnízdí na komíně v Holešovicích a myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově.

Málokdo by také tušil, že Petřín je pražským domovem plcha velkého, který tu možná žil dřív než lidé, a nádrž Slatina v Dubči slouží jako nocoviště pro statisíce středočeských špačků. A díky tomu, že v Praze skoro nikdy nezamrzá Vltava, přestali někteří ptáci migrovat na jih.

Cílem filmu Planeta Praha je inspirovat diváky k objevení příběhů našich blízkých zvířecích sousedů, kterým většinou nevěnujeme pozornost. Zároveň bychom je chtěli motivovat k větší zodpovědnosti k přírodě nejen v Praze, ale ve všech městech a k zachování její rozmanitosti,“ dodal Hošek.
Přírodovědné dokumenty patří u českých diváků k nejoblíbenějším, většina produkce se však zaměřuje na exotická zvířata v dalekých krajích. Režisér Marián Polák už ale snímkem Planeta Česko dokázal, že tuzemská příroda nabízí vzrušující prostředí. Jeho divácky úspěšný dokument ukazující dobrodružství zvířat a rostlin žijících často na nečekaných místech byl nominován na cenu Český lev za rok 2018 a na Cenu pro nejlepší evropský dokumentární film pro děti a mládež.

Autor a zdroj: ČTK