Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vybírá dodavatele expozic pro své návštěvnické centrum budované v bývalém klášteře ve Vrchlabí. Stavební část za více než 135 milionů korun bez DPH již skončila. Hotová je kompletní rekonstrukce objektu a vznikl nový multifunkční vstup. Dosud se investovalo, včetně projektů, více než 140 milionů korun bez započtení daně.

Hlavní návštěvnické centrum KRNAP ponese název Muzeum Krkonoš a jeho otevření je naplánované do konce roku 2023. Vrchlabský klášter je sídlem Krkonošského muzea Správy KRNAP. „Expozice jsou ve fázi probíhajících výběrových řízení na dodavatele. Předpoklad, na který byla expozice projektována, sice existuje, ale s ohledem na současný stav trhu nechceme předjímat konečnou cenu za jejich realizaci. Budování bude obnášet mnoho mravenčí práce na množství obsahů, provedení grafik, doladění detailů tak, aby výsledný efekt odpovídal moderní expozici,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Evropské dotace mají činit přes 80 procent uznatelných nákladů. Součástí rekonstrukce bývalého kláštera byl také nový vstup do budoucích expozic, má podobu skály a umožní zachovat podstatu struktury klášterní budovy. Architektonickou stránku přestavby kláštera zajistili Roman Koucký a Šárka Malá ze společnosti koucky-arch.cz. Architekti navrhli nové uspořádání, kdy je hlavní vstup do expozic otočený k městu a navazuje na parkoviště.

Opravený klášter s novou interaktivní expozicí bude sloužit jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Nové návštěvnické centrum KRNAP nahradí oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory. Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a soužití přírody a člověka.

Autor: KRNAP
Zdroj: ČTK