Skautům, pionýrům a dalším spolkům sdruženým v České radě dětí a mládeže (ČRDM) by se mohly příští rok zvednout náklady na energie o 120 milionů korun. Už letos podle ní zaplatí organizace za elektřinu a plyn asi o 30 milionů víc než v předchozích letech. ČRDM proto požádala ministerstvo školství (MŠMT) o mimořádnou dotaci. Úřad podle Polak přislíbil, že se tím bude zabývat. Jeho rozhodnutí by se zástupci ČRDM mohli dovědět 20. září.

Resort školství, pod který spadá i podpora mládeže, letos hospodaří s výdaji přes 250 miliard korun, na příští rok počítá návrh ministerstva financí (MF) s 248,5 miliardy korun. Podpora mládežnických organizací by podle současného návrhu měla meziročně klesnout z 303 milionů na 294,6 milionu korun. Česká rada dětí a mládeže sdružuje zhruba 100 organizací s přibližně 250.000 členy. Jsou mezi nimi například skauti, pionýři, hasiči nebo turistické oddíly mládeže.

Podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka rada vyčíslila růst nákladů mládežnických spolků na energie v tomto roce už v létě na 20 milionů korun, nedávno pak odhad ještě zvýšila. „V důsledku skokového navýšení u dodavatelů energií dochází k růstu cen na straně spotřebitelů v našich objektech, což jsou klubovny či základny. To pro naše členské organizace znamená zhruba 30 milionů korun nákladů navíc oproti předchozím letům,“ řekl. Ještě výraznější zdražení čeká v příštím roce. „Nyní přichází dopisy odběratelům, kde dodavatelé predikují pro příští rok růst v absolutních částkách o 120 milionů,“ uvedl.

Na udržení plánovaných aktivit tak podle něj budou muset organizace vybírat od rodičů víc peněz. Uspořit mohou tím, že budou organizovat méně výprav, méně topit a méně svítit. „Předpokládáme, že na přechodné období klubovny a základny v provozu udržíme. Pak budeme řešit co dále,“ řekl.
Připomněl, že ČRDM se už před létem kvůli růstu provozních nákladů obrátila na ministerstvo školství se žádostí o 20 milionů korun.

Reakce byla tehdy podle Sedláčka zamítavá, později ale podle něj ministerstvo začalo o možné podpoře mládežnických spolků jednat. „Ministerstvo školství se snaží v této oblasti o posílení rozpočtu na rok 2023,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu. Na konci srpna pak ČRDM ministerstvo požádala o vyhlášení mimořádné dotace ve výši 30 milionů korun na zaplacení energií ještě v tomto roce. „Od MŠMT nemáme žádné oficiální informace. Jsme pozvaní na schůzku s ministrem 20. září. Pokud MŠMT peníze v rozpočtu nenajde, bude nutné přesvědčit Poslaneckou sněmovnu pro převod prostředků z MF na MŠMT,“ dodal Sedláček.

Otázkou drahých energií se bude v pátek v Bruselu zabývat mimořádné zasedání ministrů EU pro energetiku. Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve řekl, že Česko bude mít přichystané národní řešení, které doplní, nebo nahradí evropské řešení. Záležet podle něj bude na tom, k jaké dohodě se dospěje na úrovni EU.

Skautům a dalším spolkům by mohly vzrůst náklady na energie o 120 milionů Kč

Autor: ČRDM
Zdroj: ČTK