Jihomoravský kraj letos dává druhým rokem 20 milionů korun na boj proti suchu. Už v první půli roku rozdělil 102 žadatelům přes devět milionů a nyní dá více než čtyři miliony dalším 23 žadatelům z řad obcí a měst. V tiskové zprávě to uvedl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Potvrdit to ještě musí zářijové zastupitelstvo. V roce 2017 bylo na boj se suchem vydáno přes pět milionů korun a postupně se peníze navyšovaly. V roce 2020 to bylo osm milionů a loni se podpora více než zdvojnásobila.

Peníze lze využít například na nové vodní tůně, ošetření stromů v aleji nebo projektovou dokumentaci ke vzniku nového suchého poldru. Cílem projektů je zvýšení odolnosti, biodiverzity a vodní stability v krajině. „Jsem rád, že se kraji daří udržet tento dotační program i v současné nejisté ekonomické situaci. Ochrana přírody a boj proti dopadům sucha musí zůstat naší prioritou, takže předpokládám, že i v příštím roce zachováme úroveň současné podpory a doplníme ho o podporu nových adaptačních opatření, jako jsou například polní cesty nebo agrolesnictví,“ uvedl hejtmanův náměstek Lukáš Dubec (Piráti).

Dotační program je letos rozdělený do čtyř titulů, a to na zadržení vody v krajině, na následnou péči o zeleň, na projektové dokumentace a na koncepční dokumenty k opatřením ke zmírnění dopadů klimatických změn. „Tato opatření přispívají ke zvýšení odolnosti, biodiverzity a vodní stability v krajině. Směřují tedy jak na zadržení vody v krajině a následnou péči o zeleň, tak i na koncepční dokumenty ke komplexním adaptačním opatřením v zastavěném území a volné krajině a projektovou dokumentaci,“ doplnila mluvčí kraje Alena Knotková.

Autor: Jihomoravský kraj
Zdroj: ČTK