Rostliny schopné přežít v extrémních vysokohorských podmínkách himálajského Ladaku ukazuje nová výstava v průhonickém zámku. Expozice přibližuje také výzkum těchto druhů, který provádí experti z Botanického ústavu Akademie věd ČR. O výstavě za ústav informovala Miroslava Dvořáková v tiskové zprávě. Ladak je nejméně osídlenou oblastí Indie, z hlediska přírody velmi cennou. Tým z Botanického ústavu tamní flóru studuje od 90. let.

Kvůli chladnému a suchému prostředí ve vysokých nadmořských výškách je v Ladaku nízká rozmanitost druhů. Podle expertů tam lze najít jen kolem 1250 druhů cévnatých rostlin. V Česku, které je o něco menší než Ladak, jich roste zhruba čtyřikrát více.

Jedinečnost ladacké flóry tak nespočívá v počtu druhů, ale v přizpůsobení k extrémním podmínkám – rostliny mají různé anatomické, fyziologické a ekologické adaptace, které jim umožňují přežívat v nadmořské výšce až do 6 100 metrů nad mořem,“ uvedl Jiří Doležal, který působí v oddělení funkční ekologie a na výzkumu v Ladaku se podílí.

Ladak je podle akademiků pozoruhodnou a dlouhodobě stabilní biologickou laboratoří díky suchému podnebí a malému zalednění. Proto tam lze nalézt cévnaté rostliny nejvýše na Zemi. Tým z Botanického ústavu během dekád výzkumu tamní přírody popsal některé nové rostlinné druhy. Nyní vědci studují právě schopnost adaptace rostlin na extrémní prostředí, ale i to, jaký dopad na ně má klimatická změna.

Výstavu mohou lidé v průhonické Galerii Natura navštívit do 6. listopadu.

Autor: Botanický ústav AV ČR
Zdroj: ČTK