Do pražské zoo dorazil v noci na dnešek z Rakouska gorilí samec Kisumu. Na twitteru to dnes uvedl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Kisumu se má podle dřívějších informací zoo postarat o pokračování chovu goril. Pražská zoo v červenci oznámila, že skupinu goril v zoo rozšíří jak Kisumu, tak ještě samice Duni. Ta je dcerou slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice.

„Kisumu je v Praze! V 01:05 vyběhl z přepravního boxu do zázemí nového pavilonu goril,“ napsal Bobek na twitteru. Cesta z hornorakouské Zoo Schmiding, kde žil Kisumu doposud, trvala podle dnešní tiskové zprávy pražské zahrady pět hodin. Samice Duni dorazí do Prahy ze Španělska v příštím týdnu, uvedl Bobek v úterý na své facebookové stránce. Duni přiletí armádním letounem CASA.

Kisumu se narodil 27. května 1997 v mnichovské Zoo Hellabrunn, kde ho odchovali jeho rodiče Sonja a Roututu. V roce 2004 se pak přesunul do mládenecké skupiny ve Schmidingu. V Praze se má Kisumu podle dřívějšího vyjádření šéfa zoo stát vůdčím samcem v novém pavilonu goril, který zoo postavila.

Je to dvojnásob dobrá zpráva: příchod Kisuma umožní mít ve skupině další mláďata a s Duni bude v Praze pokračovat příběh naší slavné Moji. Duni je totiž její jediná dcera,“ sdělil Bobek v červenci.
Nový pavilon goril – Rezervace Dja – se slavnostně otevře 28. září. Už na začátku června se skupina goril z pražské zoo rozdělila do dvou expozic.

Samice Shinda, Kijivu a Kamba a nejmladší samec Ajabu se přemístili do nové expozice, kde je doplní právě Duni a Kisumu. V následujících dnech a týdnech ale bude ještě Kisumu od pražských samic a Ajabua podle zoo oddělen. V původním pavilonu v nejnižší části zahrady zůstal samec Richard se svými syny Kiburim a Nuruem.

Autor: Pražská ZOO
Zdroj: ČTK