Lidé mohou využívat novou pozorovací věž v ptačí oblasti poblíž Českobudějovických rybníků. Několik metrů vysokou dřevěnou stavbu za více než dva miliony korun postavil nedaleko Českých Budějovic Jihočeský kraj. Pozorovací věž je v evropsky významné ptačí lokalitě. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje.

Snažíme se tuto lokalitu spravovat a umožňovat lidem, aby se v ní mohli pohybovat a ptáky pozorovat. Tato věž je přírodní pozorovatelna. A i když se jedná o menší projekt, je velmi vkusně zasazený do přírody,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Pozorovací věž je v oblasti Haklovy Dvory přibližně pět kilometrů od Českých Budějovic. Kuba uvedl, že podobné projekty vítá. „Vedle důležitých infrastrukturních staveb, které řešíme a jsou to například různé dopravní projekty nebo obchvaty, domovy pro seniory, nemocnice nebo školy, jsou pro nás důležité i drobnější stavby. Nejsou tak nákladné, ale jsou pro nás významné i z pohledu cestovního ruchu,“ řekl Kuba.

Ptačí oblast Českobudějovické rybníky se rozkládá na ploše více než 6000 hektarů. Kromě českobudějovického okresu zasahuje i na Prachaticko. Byla vyhlášena v roce 2009. Jejím hlavním účelem je ochrana populace kvakoše nočního, rybáka obecného, slavíka modráčka, husy velké a kopřivky obecné.

Autor: Jihočeský kraj
Zdroj: ČTK